İki dünya savaşı arası dönemde Doğu Akdeniz: Uluslararası rekabet ve diplomasi
Eastern Mediterranean in the interwar period: International competition and diplomacy
- Tez No: 954974
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN TÖRELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma; iki dünya savaşı arası yıllarda Doğu Akdeniz'de uluslararası rekabet, diplomatik faaliyetleri, siyasi ve sosyoekonomik dinamikleri Türkiye politikası üzerinden incelemektedir. İki dünya savaşının yaşandığı yıllarda Doğu Akdeniz'de yaşananlar Türkiye temel politikasından ayrı olarak ele alınamadığı için bir bütün şeklinde değerlendirilmiştir. Türkiye'nin genel politikası Doğu Akdeniz politikası ile iç içe geçmiş ve bütünleşik bir hal almıştır. Türkiye diplomatik ilişkileri ve stratejilerine odaklanmış olup, olayların sonucunu merkeze almaktan çok sürece odaklanmıştır. Türkiye'nin belirtilen yıllarda Doğu Akdeniz'de; jeopolitik stratejileri, dış politikası ve uluslararası diplomatik ilişkileri üzerine odaklanmış olup bölgesel güç dengeleri bağlamında irdelenmiştir. Bölgede var olan güç dengeleri ve diplomatik ilişkileri yorumlanmıştır. Görece kısa bir dönemi kapsadığı düşünülse de uluslararası ilişkiler bağlamında oldukça hareketli ve karışık bir dönemi kapsamaktadır. Ele alınan konuya coğrafi olarak sınırlandırılma getirilse de Doğu Akdeniz coğrafyasının ele aldığı yönü ile farklı sınırlar söz konusudur. Bu sebeple karışık bir dönemin geniş bir coğrafyası ele alınmıştır. Bölge üzerinde birçok devletin çıkarı bulunmaktadır. Katmanlı olan tarihsel yapısıyla karmaşık ilişkilerin anlaşılmasını amaçlayan çalışma hem başvurduğu arşiv belgeleri hem de tartışmacı yapısıyla var olan düzen irdelenmiştir. Bu çalışma, İki Dünya Savaşı arası Dönemde Doğu Akdeniz'de oluşan siyasi, ekonomi ve sosyal dinamikleri anlamamızı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines international competition, diplomatic activities, and the political and socioeconomic dynamics in the Eastern Mediterranean during the interwar years through the lens of Turkish policy. Given that events in the Eastern Mediterranean during this period cannot be considered independently of Turkey's core policies, they are analyzed as an integrated whole. Turkey's general policy became increasingly intertwined with its Eastern Mediterranean policy, forming a cohesive strategic approach. Focusing on diplomatic relations and strategic considerations, Turkey prioritized the process over immediate outcomes. In these years, Turkey concentrated on geopolitical strategies, foreign policy, and international diplomatic relations within the Eastern Mediterranean, analyzing the context of regional power dynamics. The study interprets the existing balance of power and diplomatic relationships in the region. Although the period examined may seem relatively brief, it encompasses a highly active and complex era in international relations. While the topic is geographically framed, the scope of the Eastern Mediterranean's geopolitical context introduces broader boundaries, resulting in the study of a complex period across an extensive region. Many states had vested interests in the region, and with its layered historical structure, this study aims to elucidate the intricate relationships through archival resources and a critical perspective that assesses the existing order. Ultimately, this study seeks to deepen our understanding of the political, economic, and social dynamics that characterized the Eastern Mediterranean in the interwar period.