Orman endüstri sektöründe çalışanların işte mutlu olmalarının iş sağlığı ve güvenliği performanslarına etkisi
The effect of workers' happiness at work in the forest industry sector on their occupational health and safety performance
- Tez No: 954975
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM YAŞAR, DOÇ. DR. HAMZA KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Orman endüstri sektörü, çalışan sağlığı ve güvenliği açısından yüksek riskler barındıran bir çalışma alanıdır. Bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarının etkin bir şekilde yürütülmesi, çalışanların hem fiziksel hem de psikolojik iyi oluşlarının sağlanması açısından kritik bir öneme sahiptir. Çalışmada, orman endüstrisinde çalışan bireylerin işte mutlu olmalarının, İSG performanslarına olan etkisi incelenmiştir. Bununla beraber, işte mutluluk kavramının iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğu, çalışanların güvenli çalışma ortamlarına yönelik algılarının iş performanslarına nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, çalışanların iş yerindeki mutluluk düzeylerinin, iş sağlığı ve güvenliği performansları üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla nicel bir araştırma yöntemi benimsenmiştir. Veriler, orman endüstrisinde faaliyet gösteren çalışanlardan toplanmış ve analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, istatistiksel değerlendirmeler R Studio programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yöntemi ile değişkenler arasındaki ilişkiler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, çalışanların işte mutlu olmalarının İSG performanslarının çeşitli boyutları üzerinde farklı seviyelerde etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, çalışanların iş yerinde mutlu olmalarının iş sağlığı ve güvenliği performanslarını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Özellikle, çalışan mutluluğunun iş güvenliği kurallarına uyum, güvenli çalışma alışkanlıkları ve risk algısı gibi unsurlar üzerinde doğrudan etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, orman endüstrisi gibi riskli sektörlerde, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çalışan mutluluğunu artırmaya yönelik stratejilerle desteklenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The forest industry sector is a work area that poses high risks in terms of employee health and safety. Therefore, effective implementation of occupational health and safety (OHS) practices is of critical importance in terms of ensuring both physical and psychological well-being of employees. In the study, the effect of individuals working in the forest industry being happy at work on their OHS performance was examined. In addition, it was investigated how the concept of happiness at work interacts with occupational health and safety practices and how employees' perceptions of safe working environments are reflected in their job performance. Within the scope of the research, a quantitative research method was adopted in order to evaluate the effect of employees' happiness levels at work on their occupational health and safety performance. Data were collected and analyzed from employees operating in the forest industry. In the analysis process, statistical evaluations were performed using the R Studio program and the relationships between variables were examined in detail with the structural equation modeling (SEM) method. As a result of the analyzes, it was determined that employees being happy at work has different levels of impact on various dimensions of OHS performance. The findings of the study show that employees being happy at work can positively affect their occupational health and safety performance. In particular, it has been concluded that employee happiness has a direct impact on elements such as compliance with occupational safety rules, safe working habits and risk perception. In this context, it is emphasized that occupational health and safety practices should be supported by strategies to increase employee happiness in risky sectors such as the forest industry.