Küresel iklim değişikliğine toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden bakmak: Konya-Ereğli örneği
Looking at global climate change from a gender equality perspective: The case of Konya-Ereğli example
  1. Tez No: 954977
  2. Yazar: MERVE ERKOCA DOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İklim değişikliği, küresel ölçekte çevresel, ekonomik ve toplumsal alanlarda derin etkiler yaratmaktadır. Bu etkiler yalnızca fiziksel çevreyle sınırlı kalmayıp, bireylerin psikolojik iyi oluşu üzerinde de belirleyici rol oynamaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, iklim değişikliğine ilişkin farkındalığın ve bu farkındalığın yol açtığı kaygı düzeylerinin bireyler arasında önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu farklılıkların belirleyicilerinden biri de toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir. Toplumsal cinsiyet rolleri ve mevcut yapısal eşitsizlikler, kadınların ve erkeklerin iklim değişikliği algılarını, farkındalık düzeylerini ve iklim değişikliği kaynaklı kaygılarını farklı biçimlerde deneyimlemelerine neden olmaktadır. Böylece, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile iklim değişikliği farkındalığı ve bu farkındalığın yarattığı psikolojik tepkiler arasındaki ilişkilerin araştırılması önemli hale gelmektedir. Özellikle yerel düzeyde gerçekleştirilen çalışmalar, bölgesel farklılıkları görünür kılarak, toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerin iklim değişikliğiyle ilişkisini daha derinlemesine kavramaya ve bu doğrultuda geliştirilecek politikalara somut katkı sunmaya olanak tanımaktadır. Çalışma, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin iklim değişikliği farkındalığı ve iklim değişikliği kaygısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, iklim değişikliği farkındalığının iklim değişikliği kaygısı üzerindeki etkisi ile toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve iklim değişikliği kaygısı arasındaki ilişkide farkındalığın aracılık rolü olup olmadığı da araştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen çalışma, Konya-Ereğli bölgesinde yaşayan bireylerle yapılan anket uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, toplumsal cinsiyet eşitsizliği hem iklim değişikliği farkındalığı hem de iklim değişikliği kaygısı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Ayrıca, iklim değişikliği farkındalığı ile iklim değişikliği kaygısı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan aracılık analizi sonucunda ise, iklim değişikliği farkındalığının, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile iklim değişikliği kaygısı arasındaki ilişkide kısmi bir aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yalnızca yapısal bir sorun değil, aynı zamanda bireylerin çevresel tehditlere verdikleri psikolojik tepkiler üzerinde de etkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, toplumsal cinsiyet perspektifini içeren çevre politikalarının ve iklim değişikliği ile mücadele stratejilerinin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change generates profound impacts on environmental, economic, and social dimensions at the global level. These effects are not limited to the physical environment but also play a decisive role in shaping individuals' psychological well-being. Recent studies have shown that awareness of climate change and the levels of anxiety it generates differ significantly among individuals. One of the main determinants of these differences is gender inequality. Gender roles and existing structural inequalities lead women and men to perceive climate change, become aware of its consequences, and experience climate-related anxiety in different ways. In this context, it becomes important to investigate the relationship between gender inequality, climate change awareness, and the psychological responses driven by that awareness. In particular, studies conducted at the local level help make regional disparities more visible, allowing for a deeper understanding of the gender-based inequalities related to climate change and offering concrete contributions to the development of context-specific policies. This study aims to examine the effects of gender inequality on climate change awareness and climate anxiety. Additionally, it investigates the impact of climate change awareness on climate anxiety and explores whether awareness mediates the relationship between gender inequality and climate anxiety. The study was carried out using a quantitative method through a survey conducted with individuals residing in the Konya-Ereğli region. The findings indicate that gender inequality has a significant effect on both climate change awareness and climate anxiety. Moreover, a positive and significant relationship was found between climate change awareness and climate anxiety. Mediation analysis revealed that climate change awareness plays a partial mediating role in the relationship between gender inequality and climate anxiety. These results demonstrate that gender inequality is not only a structural issue but also influences individuals' psychological responses to environmental threats. The findings emphasize the importance of incorporating a gender perspective into environmental policies and climate change adaptation strategies.