Cms deneyindeki en ileri kalorimetrede kullanılan liflerin radyasyon dayanıklılığı araştırmaları
A Study on the radiation hardness of the fibers which will be used in the forward calorimeter of the cms experiment
- Tez No: 95498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ CMS DENEYINDEKI EN İLERİ KALORİMETREDE KULLANILAN LİFLERİN RADYASYON DAYANIKLILIĞI ARAŞTIRMALARI HALİL ÖZKURT ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Ayşe POLATÖZ Yü : 2000, Sayfa: 45 Jüri : Doç. Dr. Ayşe POLATÖZ : Prof. Dr. Gülsen ÖNENGÜT : Y. Doç. Dr. Vevsel POLAT LHC (Large Hadron Collider) çok yüksek enerjilerde (14 Tev'luk kütle - merkezi enerjisinde) çalışacağından, CMS dedektörü yüksek dozlarda radyasyona maruz kalacaktır. Bu nedenle dedektör bileşenlerinin radyasyon dayanıklılığının araştırılmasının deney için önemi büyüktür. Özellikle HF'de (Hadronic Forward) aktif eleman olarak kullanılacak lifler yüksek enerjili parçacıklarla bombardıman edilerek, liflerin optik özelliklerinin alınan dozla nasıl değiştiği incelenmektedir. Test edilen liflerden biri de kuartz özlü ve kuartz yelekli bir liftir (Hesfibel). Bu lifler 500 Mev'luk toplam 6,54x1 016 elektron ile bombardıman edilmiştir. Bu çalışmada 430, 450, 490, 510 ve 610nm dalga boylarındaki ışığın iletimi sırasmda oluşan kayıpların, oluşan doza ve dalga boylarına göre değişimi incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : LHC, CMS, HF, LİF TC YÜKSEKÖĞRETİM KDRI DOKÜMANTASYON MİSKİ
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MSc THESIS A STUDY ON THE RADIATION HARDNESS OF THE FIBERS WHICH WILL BE USED IN THE FORWARD CALORIMETER OF THE CMS EXPERIMENT HALİL ÖZKURT DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doç. Dr. Ayşe POLATÖZ Year : 2000, Pages: 45 Jury : Doç. Dr. Ayşe POLATÖZ : Prof. Dr. Gülsen ÖNENGÜT : Y. Doç. Dr. Veysel POLAT ABSTRACT Since LHC collider will operate at very high energies (14 Tev), CMS dedector will be irradiated at very high levels. For this reason, it is essential to study radiation hardness of dedector components. Especially, the variation of optical properties of the fibers which will be used as the active material in the Forward Calorimeter (HF) with the absorbed dose after being bombarded with high energy particles was ivestigated. One of these irradiated fibers is Hesfibel which is a quartz - core and quartz cladding fiber. During the this irradiation, we used total 6,54xl016 e~ with 500 Mev energy. In this work, we studied transmission loss at fibers due to radiation as a function of dose for different wavelengths (430, 450, 490, 510 and 610nm). Key Words :LHC, CMS, HF, LIF