Bazı nano sistemlerin elektron paramanyetik rezonans çizgi şekli analizine dayalı nanopartikül boyut dağılımının hesaplanması
Calculation of nanoparticle size distribution of some nanosystems based on electron paramagnetic resonance line shape analysis
  1. Tez No: 954998
  2. Yazar: MAHSUM AĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK YEŞİM ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, bor karbür (B₄C) nanopartiküllerinin iki farklı boyutta (25 µm ve 150 µm) gama ışınları ile ışınlanmasının ardından elde edilen Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) spektrumları incelenmiştir. Işınlama işlemi sonrasında toz formundaki örneklerden elde edilen EPR verileri analiz edilmiş ve spektrumlar simülasyon yoluyla değerlendirilerek oluşan serbest radikallerin tespiti amaçlanmıştır. Her iki boyuttaki bor karbür örneklerinde gözlemlenen serbest radikallerin spektroskopik yarılma (g) değerleri, sırasıyla 25 µm için g = 2.0021 ve 150 µm için g = 2.0023 olarak hesaplanmıştır. Aşırı ince etkileşim sabitleri (hyperfine splitting constants), 25 µm boyutundaki örnek için a₁α = 1.82 mT, a₂α = 2.08 mT, a₃α = 0.82 mT; 150 µm boyutundaki örnek için ise a₁α = 1.84 mT, a₂α = 2.13 mT, a₃α = 0.80 mT olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, nanopartikül boyutlarının EPR spektroskopisi ile karakterize edilmesinde çizgi şekli ve rezonans sinyal şiddetinin tek başına önemli bir parametre olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, boron carbide (B₄C) nanoparticles of two different particle sizes (25 µm and 150 µm) were irradiated using gamma rays. Following the irradiation process, Electron Paramagnetic Resonance (EPR) spectra of the powdered samples were obtained and analyzed. The spectra were simulated to identify the radical species formed as a result of the irradiation. The spectroscopic g-values of the radicals detected in the boron carbide structures were calculated as g = 2.0021 for the 25 µm particles and g = 2.0023 for the 150 µm particles. The hyperfine interaction constants were determined as a₁α = 1.82 mT, a₂α = 2.08 mT, and a₃α = 0.82 mT for the 25 µm sample; and a₁α = 1.84 mT, a₂α = 2.13 mT, and a₃α = 0.80 mT for the 150 µm sample. These results indicate that, in the evaluation of particle size distribution based on EPR spectroscopy, the EPR line shape or resonance signal intensity can serve as a critical parameter.