Optik örgülerde ultra-soğuk atomlarla oluşturulan kuantum simülasyonları
Quantum simulations generated by ultra-cold atoms inoptical lattices
- Tez No: 955002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Optik örgü potansiyellerinde tuzaklanan ultra-soğuk bozonik atomların kuantum simülasyon çalışmalarında önemli bir yeri bulunmaktadır. Optik örgü parametrelerinin ve bozonlar arası etkileşimlerin ayarlanabilir olması, bu tür sistemlerde faz geçişlerinin kontrol edilebilmesini sağlar. Fazlar arası geçiş kuantum bilişiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle örgü noktaları arasında tünellemenin baskılandığı Mott yalıtkan fazı kübitler ile eşleştirilmektedir. Bozonların optik örgü potansiyellerindeki davranışını incelemek için Bose- Hubbard modeli kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında özellikle çok sayıda uygulama alanı bulunan üç kuyulu Bose-Hubbard modeli teorik olarak ele alınmıştır. Atomlar arası dipolar etkileşimlerin ve zamana bağlı tünelleme genliklerinin faz geçişleri üzerine etkileri incelenmiştir. Süperakışkan ve Mott yalıtkan fazlarına ilişkin, literatür ile uyumlu nümerik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultra-cold bosonic atoms trapped in optical lattice potentials have an important role in quantum simulation studies. The adjustable optical lattice parameters and interactions between bosons allow phase transitions to be controlled in such systems. Interphase transitions are widely used in quantum computing. In particular, the Mott insulator phase, where tunneling between lattice sites is suppressed, is matched with qubits. The Bose-Hubbard model is used to analyze the behavior of bosons in the optical lattice potentials. In this thesis, the three-well Bose-Hubbard model, which has many application areas, was theoretically considered. The effects of interatomic dipolar interactions and time-dependent tunneling amplitudes on phase transitions were investigated. Numerical results for the superfluid and Mott insulator phases, which are compatible with the literature, have been obtained.