Yenilenen kurumsal marka imajının algılanan hizmet kalitesi, memnuniyet ve pozitif WOM üzerindeki etkisi: Türkiye 112 acil çağrı merkezi örneği
The effect of renewed corporate brand image on perceived service quality, satisfaction and positive WOM: Türkiye 112 Emergency Call Center examples
  1. Tez No: 955016
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, yenilenen kurumsal marka imajının algılanan hizmet kalitesi, memnuniyet ve pozitif WOM üzerindeki etkisini, Türkiye 112 acil çağrı merkezi örneği üzerinden ortaya koymaktır. Bu amaçla yapılan saha çalışması kapsamında çevrimiçi anket yöntemi ile 466 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda geliştirilen araştırma modeli ve oluşturulan hipotezlerin test edilmesi amacıyla Mayıs-Haziran 2025 tarihlerinde çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak bir saha çalışması yapılmıştır. Toplanan veriler üzerinde istatiksel analiz programları kullanılarak, güvenirlik ve geçerlik analizleri yapılmış, frekans ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapmalar hesaplanmış ve araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla da PLS-SEM kullanılmıştır. Analizler sonucunda, kurumsal marka imajının algılanan hizmet kalitesi, memnuniyet ve pozitif WOM üzerinde pozitif yönlü, kuvvetli etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların 112 acil çağrı merkezinin yenilenen kurumsal marka imajını pozitif olarak değerlendirdikleri, kurumun hizmet kalitesini olumlu olarak algıladıkları, kurumun sunduğu hizmetlerden memnun oldukları ve kurum hakkında pozitif WOM yaptıkları araştırmada ulaşılan diğer sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effect of the renewed corporate brand image on perceived service quality, satisfaction, and positive WOM, using the example of the Turkey 112 Emergency Call Center. Data was collected from 466 participants through an online survey as part of the fieldwork conducted for this purpose. A field study was conducted between May and June 2025 using an online survey method to test the research model developed and the hypotheses formulated in line with the research objective. Statistical analysis programs were used on the collected data to perform reliability and validity analyses, calculate frequency and percentage distributions, means and standard deviations, and test the research hypotheses using PLS-SEM. The results of the analyses revealed that corporate brand image has a positive and strong effect on perceived service quality, satisfaction, and positive WOM. Additionally, participants positively evaluated the 112 Emergency Call Center's renewed corporate brand image, perceived the organization's service quality positively, were satisfied with the services provided by the organization, and engaged in positive WOM about the organization, according to the study's findings.