Belediye hizmetlerinin şehir markası üzerine etkisini belirlemeye yönelik bir çalışma: Yozgat Belediyesi örneği
A study to determine the effect of municipal services on city brand: The example of Yozgat Municipality
- Tez No: 955021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Belediye Hizmetlerinin Şehir Markası Üzerine Etkisini Belirlemeye Yönelik Bir Çalışma: Yozgat Örneği”başlıklı bu araştırma, belediyelerin sunduğu hizmetlerin, bir şehri temsil eden marka kimliği üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, şehirlerin marka değerlerini artıran faktörlerin anlaşılmasına ve belediyelerin stratejik hizmet planlamalarıyla bu değeri nasıl pekiştirebileceğine dair önemli bir bakış açısı sunmaktadır. Araştırma, belediyelerin altyapı hizmetlerinden kültürel etkinliklere, temizlikten ulaşım hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede sunulan hizmetlerin, şehirlerin dış dünyada algılanışını ve iç dinamiklerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu hizmetlerin şehirlerin marka algısını oluşturmadaki rolünü belirleyerek, yerel yönetimlere yönelik stratejik önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Belediye hizmetlerinin şehir markası üzerindeki etkisini anlamak, sadece şehri daha yaşanabilir kılmakla kalmayıp, aynı zamanda şehirlerin küresel ölçekte rekabet gücünü artırmalarına da olanak sağlayacaktır. Bu çalışma, hem teorik bilgilerden hem de saha araştırmasından elde edilen bulgularla konuyu bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, titled as“Yozgat Example: A Study to Determine the Effect of Municipal Services on the City Brand,”aims to examine the effects of municipal services on a city's brand identity. The study provides an important perspective on understanding the factors that increase the brand value of cities and how municipalities can reinforce this value with strategic service planning. The research aims to reveal how the services provided by municipalities in a wide range from infrastructure services to cultural events, from cleaning to transportation services shape the perception of cities in the outside world and their internal dynamics. It also aims to provide strategic recommendations for local governments by determining the role of these services in creating the brand perception of cities. Understanding the effect of municipal services on the city brand will not only make the city more livable, but will also allow cities to increase their competitiveness on a global scale. This study addressed the subject with a holistic approach, using findings from both theoretical knowledge and field research.