Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında temel hak ve ödevlerin Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası ile karşılaştırılmalı analizi
A comparative analyis of fundamental rights and duties in the Constitution of the Republic of Turkey and the Basic Law of the Federal Republic of Germany
- Tez No: 955020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÖKHAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı; Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasasında yer alan temel hak ve ödevler ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan temel hak ve ödevler arasında karşılaştırma yapmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası'nda yer alan temel hak ve özgürlükleri, tarihsel gelişim süreçleri çerçevesinde ele alarak karşılaştırmalı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal çerçevesinde; insan kavramı felsefi bir yaklaşımla ele alınmış, farklı siyasal ve ideolojik perspektiflerin bireye bakışı değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, temel hak ve özgürlüklerin tarihsel süreç içerisindeki dönüşümü, hukuki metinlerdeki yeri ve evrensel bir nitelik kazanma süreci incelenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda; Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası'nda düzenlenen temel hak ve ödevler nelerdir? Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yer alan temel hak ve ödevler hangi esaslara dayanmaktadır? Söz konusu anayasalarda temel hak ve ödevlerin benzerlikleri ve farklılıkları nelerdir? sorularına cevap aranmıştır. Çalışma yöntemi olarak tarama modeli benimsenmiş; konuya ilişkin ulusal ve uluslararası edebiyat incelenmiş, elde edilen veriler ilgili kuramsal bağlam doğrultusunda yorumlanmıştır. Türkiye ve Almanya'da anayasal gelişim süreçlerine dair kaynaklar taranmış; temel hak ve özgürlüklerin anayasal düzlemdeki yeri, tarihsel gelişim ekseninde değerlendirilmiş; iki ülkenin anayasal hükümleri yapısal ve içerik yönünden karşılaştırılmıştır. Bu araştırma, kapsam itibarıyla yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası ile sınırlı tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of the fundamental rights and duties enshrined in the Constitution of the Republic of Turkey and the Basic Law of the Federal Republic of Germany. The research examines the historical evolution of fundamental rights, their philosophical and legal foundations, and the way these rights are structured within the constitutional frameworks of both countries. It further explores political and ideological perspectives on human rights and how these have shaped constitutional texts over time. The study is based on a qualitative research model using document and literature analysis. It aims to identify the similarities and differences between the two constitutional systems regarding fundamental rights and duties, addressing questions such as: What fundamental rights and duties are established in the German Basic Law? What are the corresponding provisions in the Turkish Constitution? How do these two legal systems converge or diverge in their approaches? The findings demonstrate both converging principles rooted in universal human rights norms and divergences influenced by distinct legal traditions and historical contexts. This research is limited to the scope of the two constitutions and contributes to the field of comparative constitutional law.