Majör depresyon tanılı hastalarda beyin morfolojisi ile periferik inflamasyonun ilişkisi
The relationship between brain morphology and peripheral inflammation in patients diagnosed with major depression
- Tez No: 955071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE SEREN KIRLIOĞLU BALCIOĞLU, DOÇ. DR. HALE YAPICI ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Majör depresif bozuklukta (MDB) inflamasyon ve nörogörüntüleme bulgularının hastalığın nörobiyolojik temellerini, klinik prezentasyonunu ve tedavi stratejilerini anlamada kritik öneme sahip olduğu giderek daha net anlaşılmaktadır. Bu retrospektif çalışma, yatarak tedavi gören MDB hastalarında periferik inflamasyon belirteçleri ile beyin gri madde hacmi ve klinik belirtiler arasındaki ilişkileri araştırmayı hedefledi. Bu retrospektif çalışma, yatarak tedavi gören MDB hastalarında periferik inflamasyon belirteçleri ile beyin gri madde hacmi ve klinik belirtiler arasındaki ilişkileri araştırmayı hedefledi. GEREÇ VE YÖNTEM: Aralık 2020-2024 tarihleri arasında DSM-5 kriterlerine göre majör depresyon tanısı ile psikiyatri servisinde yatarak tedavi görmüş 176 hasta incelendi. Hastaların sosyodemografik bilgileri, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) tabanlı depresif belirtileri, Global Değerlendirme Ölçeği (GDÖ) ve Klinik Global İzlenim Hastalık Şiddeti Alt Ölçeği (KGİ-S) skorları kaydedildi. Kan örneklerinden C-reaktif protein (CRP) düzeyleri elde edildi ve nötrofil-lenfosit oranı (NLR) gibi inflamasyon belirteçleri hesaplandı. T1-ağırlıklı MR görüntüleri SynthSR ile standardize edilip CAT12 ile segmente edildi. SPM12 kullanılarak voksel tabanlı morfometri analizleri yapıldı. Hastalar inflamasyon düzeylerine göre yüksek (CRP>3.0 mg/L veya NLR>3.53) ve düşük inflamasyon gruplarına ayrılarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Yüksek inflamatuar alt tip kümesinde daha ileri yaş (p=0,020), yüksek VKİ (p=0,001) ve geç hastalık başlangıcı (p=0,009) ile ilişkili bulundu. CRP artışı, temporal kutup ve inferior temporal girusta gri madde artışı; görsel korteks ve supramarginal girusta azalma ile ilişkiliydi. NLR artışı, talamusda hacim artışı ile ilgili bulunurken, angular girusta hacim azalması ile ilişkili bulundu. CRP ve NLR'nin birlikte yüksek olduğu olgularda parieto-oksipital bölgelerde hacim kayıpları saptandı. CRP düzeyi anhedoni (p=0,034), intihar girişimi (p=0,021) ve düşük işlevsellik ile ilişkiliydi. SONUÇ: Bulgular, düşük dereceli sistemik inflamasyonun MDB'de bölge spesifik morfometrik değişikliklerle bağlantılı olduğunu göstermektedir ve inflamasyon temelli alt tiplerin kişiselleştirilmiş tedavi stratejileri için hedef oluşturabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: It is becoming increasingly clear that inflammation and neuroimaging findings in major depressive disorder (MDD) are critical in understanding the neurobiological basis of the disease, its clinical presentation and treatment strategies. This retrospective study aimed to investigate the relationships between peripheral markers of inflammation, brain gray matter volume and clinical symptoms in inpatients with MDD. This retrospective study aimed to investigate the relationships between peripheral inflammation markers and brain gray matter volume and clinical symptoms in inpatients with MDD. METHODS: Between December 2020 and 2024, 176 patients who were hospitalized in a psychiatric ward with a diagnosis of major depressive disorder according to DSM-5 criteria were analyzed. Sociodemographic information, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D)-based depressive symptoms, Global Assesment of Functionality (GAF) and Clinical Global Impression Severity of Illness Subscale (CGI-S) scores were recorded. C-reactive protein (CRP) levels were obtained from blood samples and markers of inflammation such as neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) were calculated. T1-weighted magnetic resonance imaging data were standardized with SynthSR and segmented with CAT12. Voxel-based morphometry analysis was performed using SPM12. Patients were divided into high (CRP>3.0 mg/L or NLR>3.53) and low inflammation groups according to inflammation levels. RESULTS: Higher inflammatory subtype cluster was associated with older age (p=0.020), higher BMI (p=0.001) and later disease onset (p=0.009). CRP increase was associated with gray matter increase in the temporal pole and inferior temporal gyrus and decrease in the visual cortex and supramarginal gyrus. Increased NLR was associated with increased volume in the thalamus and decreased volume in the angular gyrus. Volume loss in the parieto-occipital regions was found in patients with high CRP and NLR levels. CRP level was associated with anhedonia (p=0.034), suicide attempt (p=0.021) and low functioning. CONCLUSIONS: The findings show that low-grade systemic inflammation is linked to region-specific morphometric changes in MDD and suggest that inflammation-based subtypes may serve as targets for personalized treatment strategies.