Farklı mevkilerde oynayan futbolcuların vücut kompozisyonu, anaerobik güç ve bazı motorik özelliklerin karşılaştırılması
A comparison of body composition, anaerobic power and some motor properties of footballers playing at different positions
- Tez No: 955072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ŞAHİN, DOÇ. DR. MURAT OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, amatör futbolcularda mevkisel farklılıkların vücut kompozisyonu, anaerobik güç ve bazı motorik özellikler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya Karabük ilindeki süper amatör takımlarda oynayan 18-25 yaş arası 31 erkek futbolcu (11 savunma, 11 orta saha, 9 hücum oyuncusu) katıldı. Katılımcıların demografik bilgileri, antropometrik ölçümleri (boy, kilo, vücut yağ oranı, vücut kitle indeksi) ve çeşitli performans testleri (esneklik, çeviklik, sürat, dikey sıçrama, sırt ve bacak kuvveti, denge ve anaerobik güç) değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS 25 istatistik yazılımı kullanılarak analiz edildi. Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile gruplar arası farklılıklar incelenirken anlamlı bulunan durumlar Tukey post-hoc testi ile detaylandırıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre esneklik performansında mevkiler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,018). Özellikle hücum oyuncuları (ortalama 33,33 ± 5,56 cm), orta saha ve savunma oyuncularına kıyasla daha yüksek esneklik özelliğine sahip olduğu tespit edildi. Bununla birlikte, çeviklik, sürat, dikey sıçrama, sırt ve bacak kuvveti, denge ve anaerobik güç gibi diğer incelenen özelliklerde mevkiler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilemedi (p>0,05). Sonuç olarak, futbol antrenörleri ve spor bilimcileri, antrenman programlarını planlarken günümüz futbolunun fiziksel gereksinimleri, mevkiler arası motorik özellikleri, vücut kompozisyonu ve anaerobik güç farklılıklarını göz önünde bulundurarak dengeli bir yaklaşım sergilemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of positional differences on body composition, anaerobic power and some motoric characteristics in amateur football players. Thirty-one male football players (11 defence, 11 midfields, 9 offence players) aged 18-25 years playing in super amateur teams in Karabük province participated in the study. Demographic data, anthropometric measurements (height, weight, body fat percentage, body mass index) and various performance tests (flexibility, agility, sprint, vertical jump, back and leg strength, balance and anaerobic power) were evaluated. The data obtained were analysed using SPSS 25 statistical software. One-way Analysis of Variance (ANOVA) was used to analyse the differences between the groups and Tukey post-hoc test was used to detail the significant results. According to the results of the study, a statistically significant difference was found between the positions in flexibility performance (p=0,018). Offensive players (mean 33.33 ± 5.56 cm) were found to have higher flexibility compared to midfield and defensive players. However, no statistically significant difference was found between the positions in other analysed characteristics such as agility, sprint, vertical jump, back and leg strength, balance and anaerobic power (p>0.05). In conclusion, it is recommended that football coaches and sports scientists should take a balanced approach by considering the physical requirements of today's football, motoric characteristics between positions, body composition and anaerobic power differences when planning training programmes.