18-65 yaş arası bireylerde sigaranın zararları hakkında bilgi-tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge attitudes and behaviors about the harmfull effect of smoking among individuals between 18-65 years of age
- Tez No: 955078
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışma, 18-65 yaş arası bireylerde sigaranın zararları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve sigara kullanan bireylerin nikotin bağımlılık düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, sigara kullanımının farklı sosyodemografik faktörlerle ilişkisini de araştırmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Esenler Menderes Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-65 yaş arası 289 katılımcı ile yürütülen tek merkezli, kesitsel bir anket çalışmasıdır. Katılımcılardan sosyodemografik veri toplamak için 13 maddelik bir form, sigaranın zararları hakkında bilgi düzeyini ölçmek için 12 soruluk“Sigara Vücudun Düşmanı Anketi”ve sigara kullanan bireylerin bağımlılık durumlarını belirlemek için 6 sorudan oluşan Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, kategorik değişkenler için Ki-Kare testi, niceliksel değişkenler için ise parametrik olmayan testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors related to the harms of smoking among individuals aged 18-65 and to examine the nicotine dependence levels of those who smoke. The study also seeks to investigate the relationship between smoking habits and various sociodemographic factors. Materials and Methods: The study was conducted as a single-center, cross-sectional survey involving 289 participants aged 18-65 who visited Esenler Menderes Family Health Center. Data were collected using a 13-item sociodemographic questionnaire, a 12-question“Cigarette: The Enemy of the Body”survey to assess knowledge about the harms of smoking, and the 6-question Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) to determine the dependency levels of smokers. Data analysis was performed using SPSS 22.0 software, with categorical variables analyzed using the Chi-Square test and quantitative variables analyzed using non-parametric tests. A p-value of