Primer dismenoreli kadınlarda ağrının pelvis pozisyonunu etkileyen kaslardaki esneklikle ilişkilerinin incelenmesi
The investigation of the relationship between pain and the flexibility of muscles affecting pelvic position in women with primary dysmenorrhea
- Tez No: 955083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı primer dismenoresi olan kadınlarda pelvisin pozisyonunu etkileyen kasların esnekliğine bakılarak dismenore üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya primer dismenoresi olan 18-45 yaş aralığında 75 kadın dahil edildi. Gönüllü katılımcıların sosyodemografik özelliklerine, özgeçmişlerine ve hastalık geçmişine ait detaylar, araştırmacıların oluşturduğu“Dismenore Bilgi Formu”ile kaydedildi. Menstrüel ağrı şiddeti Görsel analog skala ile değerlendirilip kaydedildi. Katılımcıların fiziksel aktiviteleri ''Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'' Kısa Formu kullanılarak değerlendirildi. Pelvis pozisyonunu etkileyebilecek kas grupları; lumbal ekstansörler, kalça fleksörleri, hamstring kasları mezura ve gonyometre kullanılarak esneklik açısından değerlendirildi. Çalışmamızda primer dismenoresi olan kadınların %68'inin aktif, %32'sinin ise sedanter bireylerden oluştuğu tespit edildi. Ağrı şiddeti ölçümlerinde ağrı süresi arttıkça ağrı şiddeti puan ortalamaları istatistiksel olarak artmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of muscle flexibility, particularly those affecting pelvic position, on dysmenorrhea in women with primary dysmenorrhea. A total of 75 women aged between 18 and 45 years with primary dysmenorrhea were included in the study. Sociodemographic characteristics, medical history, and background of the volunteer participants were recorded using a“Dysmenorrhea Information Form”created by the researchers. The severity of menstrüel pain was assessed and recorded using the Visual Analog Scale. Physical activity levels of the participants were evaluated using the Short Form of the“International Physical Activity Questionnaire.”Muscle groups that could affect pelvic position—including lumbar extensors, hip flexors, and hamstrings— were assessed for flexibility using a tape measure and goniometer. In our study, it was determined that 68% of women with primary dysmenorrhea were physically active, while 32% were sedentary. In pain intensity assessments, as the duration of pain increased, the average pain intensity scores increased statistically.