Rotator kılıf tendinopatisi olan bireylerde kor kas kuvvetinin omuz fonksiyonelliği ve propriyosepsiyonu ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between core muscle strength shoulder functionality and proprioception in individuals with rotator cuff tendinopathy
  1. Tez No: 955094
  2. Yazar: RAMAZAN KURUÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, rotator kılıf tendinopatisi (RKT) tanısı almış bireylerde abdominal ve servikal bölgede yer alan kor stabilizasyon kaslarının kuvvet ve endurans düzeylerinin, omuz fonksiyonelliği ve propriosepsiyon ile olan ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. 20 RKT'li birey ile 20 sağlıklı birey olmak üzere toplam 40 katılımcı değerlendirmeye alındı. Kor kas dayanıklılığı; Servikal Derin Fleksör Endurans Testi (SDFE), Kranioservikal Fleksiyon Testi (KSFT), Gövde Fleksör Dayanıklılık Testi (GFDT) ve Çift Bacak İndirme Testi (ÇBİT) ile değerlendirildi. Omuz fonksiyonelliği, Omuz Ağrı ve Engellilik İndeksi (OAEİ) ile; üst ekstremite stabilitesi, Üst Ekstremitede Kapalı Kinetik Zincir Stabilite Testi (ÜEKKZST) ile; propriosepsiyon ise Aktif Pozisyon Tekrarlama Testi (APTT) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the strength and endurance levels of core stabilization muscles located in the abdominal and cervical regions and shoulder functionality and proprioception in individuals diagnosed with rotator cuff tendinopathy (RCT). A total of 40 participants were included in the study: 20 individuals with RCT and 20 healthy individuals. Core muscle endurance was assessed using the Cervical Deep Flexor Endurance Test (CDFET), Craniocervical Flexion Test (CCFT), Trunk Flexor Endurance Test (TFET), and Double Leg Lowering Test (DLLT). Shoulder functionality was evaluated with the Shoulder Pain and Disability Index (SPADI); upper extremity stability was assessed with the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test (CKCUEST); and proprioception was measured using the Active Position Reproduction Test (APRT).