Genel anestezi idame yöntemlerinde peroperatif gelişen atelektazinin akciğer ultrason skoru ile değerlendirilmesi
Evaluation of peroperative atelectasis with lung ultrasound score in general anaesthesia maintanance methods
  1. Tez No: 955127
  2. Yazar: OĞUZHAN KARAYAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN DİLEK OKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Oğuzhan Karayaka, Genel Anestezi İdame Yöntemlerinde Peroperatif Gelişen Atelektazinin Akciğer Ultrason Skoru ile Değerlendirilmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2025. Amaç: Çalışmamızda, farklı genel anestezi idame yöntemlerinin peroperatif dönemde gelişen atelektazi üzerine etkilerinin akciğer ultrason skoru (LUSS) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında septoplasti ve rinoplasti operasyonu uygulanacak, 18-65 yaş arası, ASA I-II risk grubunda 97 hasta çalışmaya dahil edildi. Rutin hemodinamik monitörizasyon ve anestezi indüksiyonunu takiben hastalar anestezi idamesi için sevofluran (Grup S, n=30), desfluran (Grup D, n=30) ve propofol bazlı total intravenöz anestezi (Grup P, n=30) gruplarına ayrıldı. Hastaların demografik ve hemodinamik verileri, sayısal değerlendirme ölçeği (NRS) ile analjezik ihtiyacı, sigara kullanımı ve miktarı, en son sigara içme saati ve preoperatif (T0), entübasyon sonrası 10. dk (T1), cerrahi bitiminde (T2), ekstübasyon sonrası 20. dk (T3) zaman aralıklarında LUSS değerleri kaydedildi. Bulgular: Toplam LUSS değerleri, bazal ölçümlerle karşılaştırıldığında T2 (p0.05). Toplam LUSS değerleri Grup D'de Grup S'den T1 (p=0.002) ve T2'de (p=0.007), Grup P'den ise T2'de (p=0.008) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Oğuzhan Karayaka, Evaluation of Peroperative Atelectasis with Lung Ultrasound Score in General Anaesthesia Maintenance Methods, Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Medicine, Department of Anaesthesiology and Reanimation, Medical Specialisation Thesis in Medicine, Zonguldak, 2025. Aim: This study aimed to evaluate the effects of different general anesthesia maintenance methods on perioperative atelectasis using the lung ultrasound score (LUSS). Materials and Methods: Ninety-seven patients aged 18–65 years, classified as ASA I–II, and scheduled for septoplasty or rhinoplasty under general anesthesia were included in the study. Following routine hemodynamic monitoring and anesthesia induction, patients were randomized into three groups based on maintenance method: sevoflurane (Group S, n=30), desflurane (Group D, n=30), and propofol-based total intravenous anesthesia (Group P, n=30). Demographic and hemodynamic data, analgesic requirement assessed by numeric rating scale (NRS), smoking status and quantity, time since last cigarette, and LUSS values at the following time points were recorded: preoperative (T0), 10 minutes after intubation (T1), at the end of surgery (T2), and 20 minutes post-extubation (T3). Results: Compared to baseline, total LUSS values increased significantly in all groups at T2 (p0.05). Total LUSS values in Group D were significantly higher than in Group S at T1 (p=0.002) and T2 (p=0.007), and higher than in Group P at T2 (p=0.008).