İklim, Sağlık ve Hemşirelik Anketinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması ve ameliyathane hemşirelerinin iklim değişikliğine yönelik farkındalıklarının incelenmesi
Validity and reliability study of climate, health and nursing tool in Turkish Society and Examining the Climate Change awareness of operating room nurses
- Tez No: 955128
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İklim değişikliği; sıcaklıklarda ve hava desenlerinde uzun vadeli değişimler olarak tanımlanır. Bu değişimler, büyük ölçüde doğal nedenlere bağlı iken, 19. yüzyıldan bu yana fosil yakıtların yakılması gibi insan faaliyetleri sonucunda iklim değişikliği etkileri görülmektedir. Ameliyathanelerde ilaç kullanımı, enerji tüketimi, atıkların ayrıştırılması gibi durumlar en önemli iklim değişikliği nedeni olarak görülmektedir. Bu çalışma iki aşamalı olarak yapıldı. İlk aşamada İklim, Sağlık ve Hemşirelik Anketi'nin Türk toplumu için geçerlik ve güvenirlik çalışması olarak yapıldı. Çalışma tasarımı olarak metodolojik desen kullanıldı. Çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan 220 ameliyathane hemşiresi katıldı. Dil geçerliği analizinde orijinal anket ile arasındaki uyumun %80'in üzerinde olduğu görüldü. Kapsam geçerliği indeksi 1.0 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Climate change is defined as long-term changes in temperatures and weather patterns. While these changes are largely due to natural causes, climate change effects have been observed as a result of human activities such as the burning of fossil fuels since the 19th century. Situations such as drug use, energy consumption, and waste separation in operating rooms are seen as the most important causes of climate change. This study was conducted in two stages. In the first stage, the validity and reliability study of the Climate, Health and Nursing Tool for Turkish society was conducted. A methodological design was used in the study. 200 operating room nurses who met the inclusion criteria participated in the study. In the language validity analysis, it was seen that the agreement with the original survey was over 80%. The content validity index was determined as 1.0.