Spastik serebral palsili bireylerde video oyun tabanlı egzersizlerin selektif motor kontrol, denge, düşme korkusu ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisi
The effect of video game-based exercises on selective motor control, balance, fear of falling and functional capacity in individuals with spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 955130
  2. Yazar: SÜVEYBE YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı spastik Serebral Palsili (SP) bireylerde video oyun tabanlı egzersiz uygulamalarının selektif motor kontrol, denge, düşme korkusu ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza 6-18 yaş aralığında, yaş ortalaması 12±3,92 olan Kaba Motor Sınıflama Sistemi, El Becerileri Sınıflandırma Sistemi seviyeleri I ve II olan 26 spastik SP'li birey dahil edildi. Bireyler Çalışma Grubu (n=13) ve Kontrol Grubu (n=13) olmak üzere tabakalı randomizasyon yöntemi ile ikiye ayrıldı. Her iki grubun üst ekstremite selektif kontrolü Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (ÜESKS), alt ekstremite selektif kontrolü Alt Ekstremite Selektif Motor Kontrol Skalası (AESKS) ile değerlendirildi. Bireylerin dengesi Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ) ile, düşme korkusu Pediatrik Düşme Korkusu Anketi (PDKA) ile fonksiyonel kapasitesi ise 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile değerlendirildi. Çalışma grubunun memnuniyeti Memnuniyet Anketi ile değerlendirildi. Çalışma grubu 10 hafta boyunca haftada 2 gün, günde 30 dk konvansiyonel fizyoterapi ve 30 dk Video Oyun Tabanlı Egzersiz (VOTE) Müdahalesi kapsamında Xbox kinect oyunlarından oynadı. Kontrol grubu 10 hafta boyunca haftada 2 gün, günde 60 dk konvansiyonel fizyoterapi aldı. Çalışma grubu ve kontrol grubu ÜESKS, AESKS, PDÖ, PDKA ve 6DYT değerleri gruplar arasında tedavi öncesi ve tedavi sonrası fark bulunmadı. Hem çalışma grubunun ÜESKS (p=0,011) ve AESKS (p=0,002) değerlerinde hem de kontrol grubunun ÜESKS (p=0,012) ve AESKS (0,006) değerlerinde grup içi istatistiksel olarak anlamlı artış elde edildi. Çalışma grubunun denge puanlarında (p=0,005) artış istatistiksel olarak anlamlı iken, kontrol grubunda anlamlı değildi (p=0,085). Bireylerin fonksiyonel kapasitelerinde hem çalışma (p=0,001) hem de kontrol (p=0,003) gruplarında grup içi istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of video game-based exercise training on selective motor control, balance, fear of falling and functional capacity in individuals with spastic Cerebral Palsy (CP). In our study, 26 individuals with spastic CP between the ages of 6-18 years with a mean age of 12±3,92 years with Gross Motor Classification System and Manual Ability Classification System levels I and II were included. The individuals were divided into two groups as Study Group (n=13) and Control Group (n=13) by stratified randomization method. In both groups, selective control of the upper extremities was assessed with the Selective Control of Upper Extremity Scale (SCUES) and selective control of the lower extremities was assessed with the Selective Control of the Lower Extremity (SCALE). Balance was assessed with the Pediatric Balance Scale (PBS), fear of falling was assessed with the Pediatric Fear of Falling Questionnaire (Ped-FOF), functional capacity was assessed with the 6 Minute Walking Test (6MWT). Satisfaction of the study group was assessed with the Satisfaction Questionnaire.The study group played Xbox kinect games 2 days a week for 10 weeks, 30 min of conventional physiotherapy and 30 min of Video Game Based Exercise (VGBE) intervention. The control group received conventional physiotherapy for 60 minutes a day, 2 days a week for 10 weeks. There was no difference between the study group and control group in SCUES, SCALE, PBS, Ped-FOF and 6MWT values before and after treatment. Statistically significant intragroup increases were obtained both in the SCUES (p=0.011) and SCALE (p=0.002) values of the study group and in the SCUES (p=0.012) and SCALE (0.006) values of the control group. The increase in the balance scores of the study group (p=0.005) was statistically significant, while it was not significant in the control group (p=0.085). Statistically significant results were obtained in the functional capacity of individuals in both the study (p=0.001) and control (p=0.003) groups. VGBE intervention was a method that improves the individual's upper and lower extremity selective control, balance and functional capacity by increasing the individual's motivation for session participation in individuals with CP aged 6-18 years.