Dupuytren kontraktürü oluşumunda risk faktörleri analizi ve kan biyokimya düzeyleri arasındaki korelasyon
- Tez No: 955132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışma, Dupuytren Kontraktürü (DK) hastalığının risk faktörlerini belirlemek ve biyokimyasal belirteçlerle olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Nisan 2020 - Ocak 2025 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde opere edilen 32 DK hastası ve 40 sağlıklı kontrol bireyi çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri ve biyokimyasal parametreleri incelenmiş, istatistiksel analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the risk factors for Dupuytren's Contracture (DC) and to evaluate its relationship with biochemical markers. Materials and Methods: A total of 32 patients who underwent surgery for DC and 40 healthy control individuals were included in the study at the Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between April 2020 and January 2025. The demographic data and biochemical parameters of the patients were analyzed, and statistical analyses were performed.