Ramak kala olayların bildirimine yönelik mobil uygulama geliştirilmesi ve müdahale ile iş kazalarının engellenmesi
Development of a mobile application for near-miss reporting and prevention of workplace accidents through timely intervention
  1. Tez No: 955145
  2. Yazar: BAHADIR MUHARREM CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada iş kazalarının önlenmesine yönelik geliştirilmiş mobil“ramak kala”bildirim uygulamasının kullanım kolaylığı üzerinden çalışan davranışları ve iş güvenliği kültürü üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemek amaçlanmıştır. Ramak kala olayların, çalışanlar tarafından hızlı ve daha kolay bir şekilde yetkililere bildirebilmesi adına kullanışlı ve etkili olabilecek bir program geliştirilmiş ve çalışanların telefonlarına yüklenmiştir. Araştırma prospektif, gözlemsel çalışma olarak planlanmıştır. Ayrıca geriye dönük 5 yıllık iş kazası ile geriye dönük 5 yıllık ramak kala bildirimler ve çalışma sürecinde 3 aylık iş kazası oluşturabilecek ramak kala kaza bildirim verilerinin taraması yapılmıştır. Araştırma kurumsal bir üretim fabrikasının üç farklı lokasyonunda (grup 1, grup 2, grup 3) gerçekleştirilmiştir. Grup 1'deki çalışanlara sadece program yüklendi. Grup 2'deki çalışanlara program yüklendi ve eğitim verildi. Grup 3'teki çalışanlara program yüklendi, eğitim verildi ve çalışanlara geri bildirimde bulunuldu. Bildirim uygulamasının kullanıldığı 3 aylık süreçte 3 farklı lokasyonda toplam 51 ramak kala olay bildirimi yapılmıştır. Grup 3, 5 yıllık süreçte en fazla iş kazası yaşanan lokasyon olduğu gibi 3 aylık süreçte en fazla ramak kala kaza bildirimin yapıldığı lokasyondur. Grup 2 bildirim sayısı orta seviyeye yakındı (14 bildirim). Grup 1 en düşük ramak kala olay bildirimi yapılmıştır (sadece 8 bildirim). Ramak kala olaylarının nedenleri ve çalışan gözlemlerine ilişkin sonuçlara bakıldığında: Grup 1'de“iş güvenliği davranış kültürü ve denetim zafiyeti”, Grup 2'de“fiziksel ortam kaynaklı risk yoğunluğu”ve Grup 3'de ise“mekanik risklerin yönetilememesi ve prosedürel boşluklar”olarak belirlenmiştir. Tüm gruplardaki çalışanların, geliştirilen ramak kala bildirim uygulamasının“anlaşılır ve kullanışlı”olduğu görüşüne yüksek ölçüde katıldıkları belirlendi. Sonuç olarak; geliştirmiş olduğumuz bu ramak kala olay bildirim uygulamasının, kazaya sebebiyet verebilecek olayların önceden tespit edilmesinde dijitalleşmeden yararlanarak, etkin ve hızlı bir yolla önlem alınabilecek noktaların belirlenmesinde kullanımının başarı sağlayacağı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine in depth the effects of the mobile notification application“coming close”developed for the prevention of occupational accidents on employee behavior and occupational safety culture through ease of use. A program that can be useful and effective has been developed and installed on the employees' phones in order to report accident incidents to the authorities quickly and more easily by the employees. The research was planned as a prospective, observational study. In addition, a scan of accident notification data, which may constitute a retrospective 5-year work accident and a 3-month work accident, has been carried out. The research was carried out in three different locations of a corporate production factory (group 1, group 2, group 3). Only the program was uploaded to the employees in Group 1. The program was uploaded and training was given to the employees in Group 2. The program was uploaded to the employees in Group 3, training was provided and feedback was given to the employees. During the 3-month period in which the notification application was used, a total of 51 incident notifications were made in 3 different locations. Group 3 is the location where the most work accidents are experienced in the 5-year period, as well as the location where the accident notification is made as soon as possible in the 3-month period. The number of group 2 notifications was close to the medium level (14 notifications). Group 1 was notified of the incident at the lowest level (only 8 notifications). Looking at the results related to the causes of near-miss incidents and employee observations, it was determined as“occupational safety behavioral culture and audit vulnerability”in Group 1,“risk intensity due to physical environment”in Group 2 and“inability to manage mechanical risks and procedural gaps”in Group 3. It was determined that employees in all groups highly agreed with the opinion that the notification application developed almost immediately was“understandable and useful.”As a result, it has been proven that the use of this near-developed event notification application will provide success in determining the points where measures can be taken in an effective and fast way by taking advantage of digitalization in advance detection of events that may cause an accident.