12-16 yaş arası voleybolcularda yorgunluğun yerle temas süresi ve denge üzerindeki etkileri: Cinsiyet ve spor dallarına göre karşılaştırmalı bir inceleme
The effect of fatigue on ground contact time and balance in volleyball players aged 12-16: A comparative analysis by gender and sports disciplines
- Tez No: 955149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Voleybolda, oyuncuların hızlı hareket edebilmesi, sıçrama yeteneklerini optimize edebilmesi ve dengeyi koruyabilmesi, yerle temas sürelerinin etkin yönetimiyle yakından ilişkilidir. Yerle temas süresi, oyuncuların zeminle etkileşimlerini belirleyen temel biyomekanik parametrelerden biridir ve bu sürenin optimize edilmesi, performans üzerinde önemli bir rol oynar. Yorgunluğun motor kontrol mekanizmaları üzerindeki etkileri, sporcuların performansını ve sakatlanma risklerini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, 12-16 yaş arası voleybolcuların yorgunluk durumunda yerle temas süreleri ve denge performanslarındaki değişimleri inceleyerek, cinsiyet ve spor dalına özgü farklılıkları belirlemektir. Bu bağlamda, çalışma, yorgunluğun yerle temas süreleri ve denge performansı üzerindeki etkilerini cinsiyet ve spor dalı bazında karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelemektedir. Araştırmaya 12–16 yaş aralığında toplam 100 çocuk sporcu katılmıştır. Örneklemin yaş ortalaması 12,2 ± 14 yıl olup en küçük ve en büyük yaşlar sırasıyla 12 ve 16'dır. Katılımcıların %50'si kız (n=50) ve %50'si erkek (n=50) olup cinsiyet açısından eşit bir dağılım mevcuttur. Spor branşlarına göre örneklem Atletizm (n=20), Jimnastik (n=20), Futbol (n=20), Basketbol (n=20) ve Voleybol (n=20) olmak üzere eşit sayıda sporcudan oluşmaktadır. Bu sayede her bir spor dalı için yeterli ve dengeli bir temsil sağlanmıştır Veriler, yorgunluk öncesi ve sonrası denge performansı ve yerle temas süreleri ölçülerek toplanmış; bu amaçla taşınabilir kuvvet platformları ve yüksek hızlı kameralar kullanılmıştır. Yorgunluk protokolü olarak, sporculara yüksek yoğunluklu kısa süreli egzersizler uygulanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde, yorgunluk öncesi ve sonrası farklılıklar için bağımlı örneklem t-testi, cinsiyet ve spor dallarına göre farklılıklar için ise ANOVA testi kullanılmıştır. Sonuçlar, yorgunluğun voleybolcularda yerle temas sürelerini artırdığını ve denge performansını olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, cinsiyet ve spor dalı farklılıklarının yorgunluk sonrası performans üzerinde belirgin bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, yorgunluk yönetimi ve antrenman stratejilerinin geliştirilmesi konusunda önemli çıkarımlar sunmaktadır. Gelecek araştırmalar, farklı spor dalları ve yaş grupları üzerinde benzer analizler yaparak bu alandaki bilgi birikimini genişletebilir.
Özet (Çeviri)
In volleyball, players' ability to move quickly, optimize their jumping skills, and maintain balance is closely related to the effective management of ground contact times. Ground contact time is one of the fundamental biomechanical parameters that determine athletes' interaction with the surface, and optimizing this duration plays a significant role in performance. The effects of fatigue on motor control mechanisms can significantly influence athletes' performance and injury risks. The aim of this study is to examine the changes in ground contact times and balance performance under fatigue in volleyball players aged 12–16, and to identify differences based on gender and specific sports branches. In this context, the study adopts a comparative approach to investigate the effects of fatigue on ground contact times and balance performance across gender and different sports. A total of 100 young athletes aged between 12 and 16 participated in the study. The average age of the sample was 12.2 ± 14 years, with the youngest and oldest participants being 12 and 16 years old, respectively. The gender distribution was equal, with 50% female (n=50) and 50% male (n=50) participants. The sample included an equal number of athletes from each sports branch: Athletics (n=20), Gymnastics (n=20), Football (n=20), Basketball (n=20), and Volleyball (n=20), ensuring adequate and balanced representation for each sport. Data were collected by measuring balance performance and ground contact times before and after fatigue using portable force platforms and high-speed cameras. As a fatigue protocol, athletes performed short-duration, high-intensity exercises. For statistical analysis, paired sample t-tests were used to analyze pre- and post-fatigue differences, and ANOVA tests were applied to examine differences based on gender and sports branches. The results showed that fatigue increased ground contact times and negatively affected balance performance in volleyball players. Additionally, gender and sports-specific differences played a significant role in performance after fatigue. These findings offer important implications for the development of fatigue management and training strategies. Future research may expand the knowledge in this field by conducting similar analyses on different sports branches and age groups.