Remifentanil ve deksmedetomidinin deneysel modellemede crush hasarlanma ve renal fonksiyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of remifentanil and dexmedetomidine on crush injury and renal functions in an experimental model
  1. Tez No: 955150
  2. Yazar: ÖZER TUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Remifentanil ve Deksmedetomidinin Deneysel Modellemede Crush Hasarlanma ve Renal Fonksiyonlar Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi GİRİŞ VE AMAÇ: Crush hasarı doğal afetler, kazalar ve travmalar sonrası sık görülen, rabdomiyoliz mekanizması ile akut böbrek hasarına yol açabilen ciddi bir durumdur. Hasar sonrasında gelişme ihtimali olan akut böbrek hasarını erken dönemde takip etmek önemlidir. Cerrahi ihtiyacı olan hastaların anestezi yönetiminde kullanılacak ilaçlara da ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Çalışmamızda, remifentanil ve deksmedetomidin uygulamalarının Crush hasarı sonrası böbrek hasarını önleme üzerindeki etkinlikleri biyokimyasal ve histopatolojik yöntemlerle araştırmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada, her grupta 7 rat olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Gruplar ise Kontrol (K), Sham (S), Deksmedetomidin (D) ve Remifentanil (R) olarak belirlendi. Crush hasarı, gastroknemius kaslarına 2 saat süreyle metal kelepçe ile bası uygulanarak oluşturuldu, 2. saat kan örnekleri alındı. Bası sonrası, ilgili gruplara deksmedetomidin intravenöz (IV) ve remifentanil IV infüzyonları 1 saat boyunca verildi ve intraoperatif bir saatlik süreç batın açılarak simüle edildi. 6. saatte ratlar sakrifiye edilerek kan ve böbrek dokusu örnekleri alındı. Böbrek fonksiyonlarının analizi için kan serum üre, kreatinin, Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin (NGAL), Kidney Injury Molecule-1 (KIM-1), Tissue Inhibitor of Metalloproteinases-2 (TIMP-2), Insulin-like Growth Factor Binding Protein 7 (IGFBP7), total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan seviye (TOS) seviyeleri incelendi. Aynı zamanda renal histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. BULGULAR: Tüm zamanlar birlikte değerlendirildiğinde REMİ grubunda kreatinin ve NGAL düzeyleri DEX grubuna göre daha yüksek olarak bulundu. KIM-1 ve (TIMP-2)*(IGFBP7) seviyeleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi. Tüm gruplar birlikte değerlendirildiğinde TAK ve TOS arasındaki ilişki erken dönemde zayıf pozitif korele iken 6. saatte negatif zayıf ilişkiye döndü. Histopatolojik incelemelerde, REMİ grubunda böbrek hasarının daha belirgin olduğu, DEX grubunda ise renal dokunun daha iyi korunduğu gözlemlendi. SONUÇ: Sonuç olarak künt bası sonrası deksmedetomidin ve remifentanilin etkilerini karşılaştırdığımız bu çalışmada böbrek hasarlanmasına karşı DEX kullanımının daha iyi olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the effects of Remifentanil and Dexmedetomidine on crush injury and renal functions in an experimental model INTRODUCTION AND AIM: Crush injury is a severe condition commonly observed after natural disasters, accidents, and trauma, which can lead to acute kidney injury (AKI) through the mechanism of rhabdomyolysis. Monitoring the potential development of AKI in the early period is crucial. In addition, special attention should be given to the anesthetic agents used in the management of patients requiring surgery. In our study, we aim to investigate the effectiveness of remifentanil and dexmedetomidine in preventing kidney injury following crush injury through biochemical and histopathological methods. MATERIALS AND METHODS: In the study, a total of four groups were formed, each consisting of seven rats. The groups were designated as Control (K), Sham (S), Dexmedetomidine (D), and Remifentanil (R). Crush injury was induced by applying pressure to the gastrocnemius muscles using a metal clamp for two hours, after which blood samples were collected. Following the compression, intravenous (IV) infusions of dexmedetomidine and remifentanil were administered to the relevant groups for one hour, and a simulated intraoperative one-hour period was performed by opening the abdomen. At the 6th hour, the rats were sacrificed, and blood and kidney tissue samples were collected. To analyze kidney function, serum levels of urea, creatinine, Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin (NGAL), Kidney Injury Molecule-1 (KIM-1), Tissue Inhibitor of Metalloproteinases-2 (TIMP-2), Insulin-like Growth Factor Binding Protein 7 (IGFBP7), Total Antioxidant Capacity (TAC), and Total Oxidative Status (TOS) were examined. Additionally, renal histopathological evaluations were performed. RESULTS: When all time points were considered together, creatinine and NGAL levels were found to be higher in the REMI group compared to the DEX group. No statistically significant difference was detected between the groups in terms of KIM-1 and (TIMP-2)*(IGFBP7) levels. When all groups were evaluated together, the correlation between TAC and TOS was weakly positive in the early period but turned into a weak negative correlation at the 6th hour. Histopathological examinations revealed more pronounced kidney damage in the REMI group, whereas renal tissue was better preserved in the DEX group. CONCLUSION: In conclusion, in this study comparing the effects of dexmedetomidine and remifentanil following blunt compression, we determined that the use of DEX provided better protection against kidney injury.