Ig A nefropatisi tanılı hastaların uzun dönem izlemi
- Tez No: 955177
- Danışmanlar: PROF. DR. NİDA DİNÇEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağında böbrek biyopsisi ile IgA vasküliti tanısı almış hastaların uzun dönem klinik seyrini ve böbrek fonksiyonlarındaki değişimleri değerlendirmek, ayrıca uygulanan farklı tedavi yaklaşımlarının (steroid, steroid + anjiyotensin dönüştürücü enzim [ACE] inhibitörü, steroid + ACE inhibitörü + immünsüpresif) sonuçlara etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2014–2024 yılları arasında Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde izlenen, renal biyopsi ile primer IgA vasküliti tanısı doğrulanmış 52 çocuk hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların tanı sırasındaki ve son kontroldeki demografik, klinik ve laboratuvar verileri (yaş, cinsiyet, kan basıncı, serum kreatinin, eGFR, proteinüri düzeyi, uygulanan tedavi) kaydedildi. Tedavi öncesi ve sonrası eGFR ile proteinüri değişimleri değerlendirildi. Hastalar, uygulanan tedavi protokolüne göre üç gruba (steroid monoterapisi, steroid + ACE inhibitörü, steroid + ACE inhibitörü + immünsüpresif) ayrılarak böbrek fonksiyonlarındaki değişimler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective:The aim of this study is to evaluate the long-term clinical course and changes in renal function in pediatric patients with biopsy-confirmed IgA vasculitis, and to compare the effects of different treatment approaches (steroid, steroid + angiotensin converting enzyme [ACE] inhibitor, steroid + ACE inhibitor + immunosuppressive) on outcomes. Materials and Methods: The medical records of 52 children with a biopsy- confirmed primary IgA vasculitis diagnosis (with secondary causes excluded) who were followed at Dr. Behçet Uz Children's Hospital between 2014 and 2024 were retrospectively reviewed. The patients' demographic, clinical, and laboratory data at diagnosis and at last follow-up (age, sex, blood pressure, serum creatinine, eGFR, , level of proteinuria, and treatment administered) were recorded. Changes in eGFR and proteinuria before and after treatment were analyzed. Patients were grouped into three categories based on the treatment protocol (steroid monotherapy, steroid + ACE inhibitor, steroid + ACE inhibitor + immunosuppressive), and changes in renal function were compared among these groups. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0, and a p-value < 0.05 was considered significant. Results:Of the 52 patients, 57.7% were male. The median age at diagnosis was 8 years (range 5–13). The mean follow-up duration was 4.2 ± 2.1 years. Hematuria was present in all patients at diagnosis, and no persistent hypertension developed during follow-up. The mean baseline eGFR was 102 ± 20 mL/min/1.73 m², whereas the mean eGFR at last follow-up was 107 ± 19 mL/min/1.73 m². The mean 24-hour proteinuria was ~1.9 g/day at diagnosis and showed a marked decrease by the end of follow-up. At the final evaluation, none of the patients had an eGFR below 60 mL/min/1.73 m². Regarding treatments, 42.3% of patients received steroid monotherapy, 40.3% received steroid + ACE inhibitor therapy, and 17.4% received a combined immunosuppressive regimen. There was no significant difference in the change in eGFR among the treatment groups. Additionally, age at diagnosis and sex had no significant impact on changes in eGFR or proteinuria. Conclusion: The findings indicate that with appropriate treatment and regular follow-up, long-term renal function can be preserved in pediatric IgA vasculitis patients and the overall course is favorable, consistent with the literature. Sex, age at diagnosis, or the treatment protocol applied does not appear to independently determine long-term renal prognosis. Our data suggest that the initial disease severity and response to therapy shape renal outcomes, underscoring the critical importance of early diagnosis and long-term monitoring. Larger multi-center studies are needed to clarify subtle differences between subgroups and to determine the most effective long-term treatment strategies in pediatric IgA vasculitis.