Total plazma homosistein ölçümünün klinik pratikte kullanım sıklığının, hiperhomosisteinemi prevalansının ve hiperhomosisteinemi ayırıcı tanısında kalıtsal metabolik hastalıkların saptanma sıklığının araştırılması
Total plasma homocysteine measurement in clinical practice, the prevalence of hyperhomocysteinemia, and the frequency of detection of hereditary metabolic diseases in the differential diagnosis of hyperhomocysteinemia
  1. Tez No: 955184
  2. Yazar: SÜMEYRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZTÜRK HİŞMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Giriş ve Amaç: Homosistein metiyonin metabolizması sırasında oluşan sülfürlü bir aminoasittir. Plazma homosistein düzeylerindeki artış olarak tanımlanan hiperhomosisteinemi (HHcy) çeşitli sistemik hastalıkların biyokimyasal göstergesi olarak kabul edilir. Hafif HHcy genellikle vitamin eksiklikleri veya kronik hastalıklarla ilişkiliyken, ciddi yükseklikler genetik ve metabolik bozuklukları işaret edebilir. Homosistein metabolizmasını etkileyen hastalıkların tanısı klinik semptomların heterojenliği ve farkındalık eksikliği nedeniyle sıklıkla gecikmekte, bu durum artmış morbidite ve mortalite ile ilişkilendirilmektedir. Oysa erken tanı ve tedavilerin komplikasyonları azalttığı ve prognozu iyileştirdiği bilinmektedir. Bu çalışma plazma homosistein (tHcy) testinin kullanım sıklığını, HHcy prevalansını, orta ve ağır HHcy olgularında kalıtsal metabolik hastalıkların saptanma oranlarını belirlemeyi hedeflemektedir. Ayrıca yüksek tHcy değerlerinde ileri inceleme ve yönlendirme süreçlerindeki eksiklikleri belirleyerek klinik yönetimi iyileştirmeyi ve farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01 Mart 2020 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tüm tHcy ölçümlerinin retrospektif değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hastane Bilgi Sistemi üzerinden tHcy ölçülen bireylerin demografik verileri, eş zamanlı bakılan B12, folat ve kreatinin düzeyleri ile testin istendiği klinikler kaydedilmiştir. Ayrıca tHcy düzeyi ≥50 µmol/L olan hastalarda prospektif değerlendirme hedeflenmiş ve çalışmaya katılım sağlayan hastalara klinik, metabolik ve genetik incelemeler uygulanmıştır. Veriler Jamovi 2.6.44 programı kullanılarak analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar arası fark ve korelasyon testleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 7590 hastaya ait toplam 9141 tHcy ölçümü analiz edilmiştir. Bireylerin %68'ini çocuklar, %32'sini erişkinler; %51'ini erkekler, %49'unu kadınlar oluşturmuştur. Ortalama tHcy düzeyi çocuklarda 9,9 ± 5,8 µmol/L, erişkinlerde ise 13,6 ± 7,3 µmol/L saptanmıştır. Yaş ile tHcy düzeyi arasında pozitif ve anlamlı ilişki saptanmıştır (p < 0,001). Erkeklerin tHcy düzeyleri kadınlara kıyasla anlamlı şekilde yüksek saptanmış olup (p < 0,001), en belirgin fark 30-40 yaş grubunda gözlenmiştir. Homosistein ile B12 ve folat düzeyleri arasında anlamlı negatif, kreatinin düzeyleri ile pozitif ilişki saptanmıştır (p < 0,001). HHcy sıklığı %16,6 olarak saptanmıştır. İstemlerin %74'ü çocuk kliniklerinden yapılmış olup en sık istem yapan bölümler arasında Çocuk Metabolizma, Çocuk Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji, Gastroenteroloji ve Nöroloji yer almıştır. Çalışmada tHcy ≥50 µmol/L olan 42 hasta saptanmış, bunlardan %26,2'sinin (n = 11) önceden homosistein metabolizması bozukluğu tanısı bulunduğu, %73,8'inin (n = 31) ise tanısız kaldığı anlaşılmıştır. Tanısız hastaların yalnızca %25,8'inde (n = 8) metabolik değerlendirme yapıldığı görülmüştür. Prospektif aşamada hayatta olan 27 tanısız hasta çalışmaya davet edilmiş, %37'si (n = 10) katılım sağlamış ve ileri incelemeler sonucunda bir hastaya klasik homosistinüri tanısı konulmuştur. Sonuç ve Öneriler: Çalışmamız homosistein testinin klinik pratikte yeterince kullanılmadığını, uygun endikasyonlarda dahi yeterince yer bulamadığını, yüksek sonuçlarda değerlendirme ve yönlendirmelerde önemli sorunlar yaşandığını göstermektedir. Özellikle tedavi edilebilir hastalıkların erken tanısında homosistein düzeylerinin önemi göz ardı edilmemelidir. Homosistein testinin klinik etkinliğini artırmak amacıyla; klinisyen farkındalığının artırılması, test sonuçlarının yorumlanmasına yönelik eğitimlerin yaygınlaştırılması, tıp müfredatına entegrasyonunun sağlanması ve net klinik rehberlerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, tarama ve izlem stratejilerinin gözden geçirilmesi, disiplinler arası iş birliğinin artırılması ve teknik zorlukları aşacak sistematik yaklaşımların benimsenmesi gerekmektedir. Bu stratejiler homosisteinle ilişkili bozuklukların erken tanı ve yönetimini geliştirerek hasta sonuçlarını belirgin şekilde iyileştirecektir. ANAHTAR KELİMELER: Plazma Total Homosistein (tHcy), Hiperhomosisteinemi (HHcy), Homosistinüri (HCU), Kalıtsal Metabolik Hastalıklar, Tanı Gecikmesi, Klinik Farkındalık, Yenidoğan Tarama Programı
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Homocysteine is a sulfur-containing amino acid formed during methionine metabolism. Hyperhomocysteinemia (HHcy), defined as an increase in plasma homocysteine levels, is considered a biochemical marker for various systemic diseases. Mild HHcy is often associated with vitamin deficiencies or chronic diseases, while severe elevations may indicate genetic and metabolic disorders. The diagnosis of diseases affecting metabolism is frequently delayed due to the heterogeneity of clinical symptoms and lack of awareness, which is associated with increased morbidity and mortality. However, it is known that early diagnosis and treatment reduce complications and improve prognosis. This study aims to determine the frequency of plasma homocysteine (tHcy) testing, the prevalence of HHcy, and the detection rates of hereditary metabolic disorders in moderate and severe HHcy cases. Additionally, it aims to improve clinical management and raise awareness by identifying deficiencies in further investigation and referral processes in cases of elevated tHcy levels. Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively evaluating all tHcy measurements at Marmara University Pendik Training and Research Hospital between March 1, 2020, and December 31, 2023. The demographic data of individuals whose tHcy was measured, the levels of B12, folate, and creatinine measured at the same time, and the clinics where the test was requested were recorded through the Hospital Information System. In addition, a prospective evaluation was targeted for patients with tHcy levels ≥50 µmol/L, and clinical, metabolic, and genetic examinations were performed on patients who participated in the study. The data were analyzed using the Jamovi 2.6.44 program; in addition to descriptive statistics, independent group difference and correlation tests were applied. Results: A total of 9,141 tHcy measurements from 7,590 patients were analyzed in our study. Children accounted for 68% of the individuals, adults for 32%; males for 51%, and females for 49%. The mean tHcy level was 9.9 ± 5.8 µmol/L in children and 13.6 ± 7.3 µmol/L in adults. A positive and significant relationship was found between age and tHcy level (p < 0,001). Men's tHcy levels were found to be significantly higher than women's (p < 0,001), with the most pronounced difference observed in the 30-40 age group. A significant negative correlation was found between homocysteine and B12 and folate levels, and a positive correlation with creatinine levels (p < 0,001). The prevalence of HHcy was determined to be 16.6%. Seventy-four percent of the requests came from pediatric clinics, primarily Pediatric Metabolism, Pediatric Neurology, General Pediatrics, Pediatric Hematology-Oncology, Gastroenterology, and Neurology departments. The study identified 42 patients with tHcy ≥50 µmol/L, of whom 26.2% (n = 11) had a previous diagnosis of homocysteine metabolism disorder, while 73.8% (n = 31) remained undiagnosed. Only 25.8% (n = 8) of undiagnosed patients underwent metabolic evaluation. Twenty-seven undiagnosed patients invited during the prospective phase, 37% (n = 10) of whom participated, and as a result of further investigations, one patient was diagnosed with classic homocystinuria. Conclusion and Recommendations: Our study demonstrates that homocysteine testing is not sufficiently utilized in clinical practice, does not find adequate application even in appropriate indications, and significant issues arise in evaluation and referral in cases of elevated results. To increase the clinical effectiveness of homocysteine testing, it is crucial to raise clinician awareness, disseminate training on interpreting test results, integrate it into the medical curriculum, and develop clear clinical guidelines. In addition, screening and monitoring strategies should be reviewed, interdisciplinary collaboration should be increased, and systematic approaches that overcome technical difficulties should be adopted. These strategies will significantly improve patient outcomes by improving the early diagnosis and management of homocysteine-related disorders. KEYWORDS: Plasma Total Homocysteine (tHcy), Hyperhomocysteinemia (HHcy), Homocystinuria (HCU), Inherited Metabolic Disorders, Diagnostic Delay, Clinical Awareness, Newborn Screening Program