GATA sağlık personelinde plazma homosistein düzeyleri ve miyokard enfarktüsü riskinin araştırılması
Determination of homocysteine conceutuation in Gülhane Military Medical Academy medical staff and investigation of myocardial in fraction
- Tez No: 107742
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KEMAL ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI- ÖZET Homosistein aminoasidinin kardiyovasküler, serebrovasküler ve periferal damar hastalıkları için bağımsız bir risk faktörü olduğunun ortaya çıkmasından sonra, günümüzde homosisteinin rutin ve otomatik olarak ölçümü gündeme gelmiştir. Çalışmamızda GATA çalışan sağlık personelinde total plazma homosistein düzeylerinin başlangıç değerlerini saptamayı daha sonra da bu olgulara metiyonin yüklemesi yaparak bulacağımız yüksek homosistein düzeylerinin ileri yaşlarda miyokardiyal hasar oluşturup oluşturmayacağını araştırmayı ve ayrıca koroner angiosu yapılmış Aterosklorozlu hasta grubundaki plazma homosistein düzeylerini de saptamayı amaçladık. Bu çalışmada duyarlılığı, ve özgüllüğü fazla olarak bilinen Floresans Detektörlü yüksek basınçlı kromatoğrafisi (HPLC) tekniğini kullandık. Isokratik HPLC yönteminde Homosistein piki 2.6 ncı dakikada belirlendi. Yöntemin gün içi tekrarlanabilirliği % 4.23; günler arası % 1.36 olarak saptandı. 44 erkek 21 kadın sağlık personelinde (21-51 yıl, ortalama 35.5 yıl) ve 11 kadın 30 erkek aterosklerotik kalp hastasında (21-78 yıl, ortalama 55.6 yıl) açlık homosistein düzeyleri ölçüldü. Sağlıklı bireylerlerde açlık homosistein 7.02 ± 2.09 nmol/L saptanırken aterosklerotik erkek hastalarda homosistein düzeylerinin anlamlı yüksek olduğu tespit edildi (erkeklerde 13.9 ± 4.56 jımol/L,p
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Homocysteine is an amino acid. Recently; mildly elevated plasma homocysteine level have been recognized as independent risk factor in cardiovascular, peripheral and cerebrovascular diseases, and the mesurement of total plasma homocysteine became popular as a routine test. In this study, we have measured the baseline of total plasma homocysteine in the Gulhane Military Medical Staff and after that we do the methionine loading test for them to invistegate the ability to develop mayocardial infarction risk. In addition we have measuered the total plasma homocysteine for cardiovascular patients who have done coronary angiography. We have used the HPLC method, which allows rapid, simple and specific determination, for measuring total plasma homocysteine by using an isocratic system with Flourescence detection in which the retention time for total homocysteine chromatographic separation was obtained 2.1 minute. Mean within-run and between-run precision were determined to be 1.36% CV and 4.23% CV, respectively. Detection limit was found to be linear up to 200 |imol/L for homocysteine. In this study the total plasma homocysteine levels in 44 men 21 women control group were: 7.25 ± 1.98, 7.02 ± 2.90 nmol/L, and 30 men, 11 women cardiovascular patients were: 13.9 ± 4.56, 12.2 ± 3.16 |j.mol/L, respectively. In addition we have measured the level of total homocystein after 2 hour of methionine loading in the control group, in a dose of ; (0.100 g/kg bady weight), and we observed that the level of homocysteine was; (21.11 ±5.17 nmol/L)in men and (21.60 ± 5.89 n.mol/L)in the women. Also Folic asid and B12 level measured in both controls and patients group. In conclusion we found that there is no difference between the baseline for homocysteine level in Gulhane Medical Staff and other literatures. and the level of both folic acid and B12 is low in myocardial patients in comparison with control group. Furthermore the level of homocysteine in the patients group mildly increased in comparison with control group, also we found that the measurment of fasting homocysteine is not enough so we have to do methionine loading test to determine the defect in homocysteine metabolism that might otherwise go undetected. 42