Fârâbî'de tümevarım yöntemi
Induction method in Fârâbî
  1. Tez No: 955186
  2. Yazar: RÜMEYSA NUR ŞEVKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Akıl yürütme yöntemlerinden biri olan tümevarım antik çağdan, orta çağa kadar mantık sanatında bir metot olarak kullanılmış ve tümdengelim kadar değer görmemiştir. Tümevarım ancak orta çağ sonrası doğa bilimlerinin ön plana çıkmasıyla asıl metot olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezin amacı mantık tarihi boyunca epistemik açıdan çeşitli değerlendirmelere tabi tutulan ve modern dönemde bilimsel çalışmaların vazgeçilmez yöntemi olan tümevarımın, Sokrates'ten başlayarak Fârâbî'ye kadar geçirdiği dönüşüm ve eleştiriler ışığında Fârâbî mantığında nasıl yorumlanıp değerlendirildiğini ortaya koymaktır. Tezde tekil tarama metodu kullanılarak karşılaştırmalı metin analizlerin fadalanılmıştır. Tez giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölümde tümevarımın sözlük anlamları, tanımı ve antik çağ felsefesinde işleniş biçimine dair kronolojik bir inceleme yer almıştır. Tezin birinci bölümünde tümevarımın Fârâbî öncesi ilk kullanımları, yöneltilen eleştiriler ve yapılan düzenlemeler tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Fârâbî mantığı bağlamında tümevarımın tanım, yapı, unsur, işlev ve eğitim öğretimdeki yeri analiz edilmiş gerekli yerlerde Aristoteles ile kıyaslaması yapılmış benzer ve farklı yönler işaret edilmeye çalışlmıştır. Sonuç olarak, tümevarıma yönelik eleştiriler doğrultusunda, Fârâbî'nin kimi yönleriyle İskender Afrodîsî'nin yorumlarına paralel, kimi yönleriyle ise Aristoteles'ten ayrışarak özgün bir tümevarım geleneği oluşturduğu ve bu yönüyle Aristoteles'in ortaya koyduğu zemin dışında özgün yorumlarla İslam mantık geleneğini etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Induction, as one of the methods of reasoning, was employed as a technique in the art of logic from antiquity through the medieval period, yet it did not receive the same recognition as deduction. Induction began to be utilized as a primary method only after the medieval period, with the emergence of natural sciences. The objective of this thesis is to examine how induction—which has been subject to various epistemological evaluations throughout the history of logic and has become an indispensable method of scientific studies in the modern period—underwent transformation and faced criticism from Socrates to al-Fārābī, and to reveal how it was interpreted and evaluated within Fārābī's logic. The thesis employs a singular scanning method and utilizes comparative textual analyses. The thesis consists of an introduction, two chapters, and a conclusion. The first chapter presents a chronological examination of the lexical meanings and definitions of induction, as well as its treatment in ancient philosophy. In the first chapter of the thesis, the initial uses of induction prior to al-Fārābī, the criticisms directed toward it, and the modifications made are attempted to be identified. The second chapter analyzes the definition, structure, elements, function, and place in education and instruction of induction within the context of Fārābī's logic, providing necessary comparisons with Aristotle where relevant, and attempting to identify similarities and differences. In conclusion, it can be argued that in response to criticisms directed toward induction, al-Fārābī established an original tradition of induction that in some aspects parallels the interpretations of Alexander of Aphrodisias, while in other aspects diverges from Aristotle, thereby influencing the Islamic logical tradition with original interpretations that position him outside the framework established by Aristotle.