Bibliometric analysis of articles on financial literacy
Finansal okuryazarlık konulu makalelerin bibliyometrik analizi
  1. Tez No: 955194
  2. Yazar: MASIHULLAH MAASER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, 1997-2025 dönemini kapsayan finansal okuryazarlık üzerine yapılan akademik çalışmaların kapsamlı bir bibliyometrik analizini sunmayı amaçlamaktadır. Başlangıçta, çalışma değişkenleriyle ilgili araştırma literatürünü gözden geçirmek amacıyla 164 bilimsel makalenin içeriği analiz edilmiştir. Ardından, Web of Science veri tabanından elde edilen veriler kullanılarak 4341 makale analiz edilmiştir. Bu analizler, yayın örüntülerini, yazarlar ve kurumlar arasındaki işbirliği ağlarını ve ortak konuları veya anahtar kelimeleri keşfetmeyi amaçlamıştır. Veriler Microsoft Excel ve VOSviewer yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, özellikle 2018'den sonra olmak üzere finansal okuryazarlık üzerine yapılan makale yayınlarının önemli ölçüde arttığını ve bu alana araştırmacıların artan ilgisini gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ek olarak,“finansal okuryazarlık”,“finansal eğitim”ve“finansal katılım”gibi sıkça kullanılan anahtar kelimeler belirlenmiş olup, bunlar temel araştırma alanlarını işaret etmektedir. Ayrıca, makalelerin çoğu ekonomi (1474 makale), işletme finansı (931 makale) ve işletme (706 makale) alanlarından gelmektedir. Pennsylvania Üniversitesi en çok atıf alan makalelere (7395 kez) sahip olup, bunu George Washington Üniversitesi (5942 kez) ve Dartmouth Koleji (3979 kez) izlemektedir. Lusardi, A. ve Mitchell, O. S. önde gelen ve çok atıf alan yazarlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comprehensive bibliometric analysis of academic studies on financial literacy, covering the period 1997 to 2025. Initially, the content of 164 scientific articles was analyzed to review the research literature related to the study variables. Subsequently, 4341 articles were analyzed using data from the Web of Science database. These analyses aimed to discover publication patterns, collaborative networks between authors and institutions, and common topics or keywords. The data were analyzed using the Microsoft Excel and VOSviewer software. The findings of this study reveal that the publication of articles on financial literacy has increased significantly, especially after 2018, indicating the increasing attention of researchers to this field. Additionally, frequently used keywords such as“financial literacy”,“financial education”, and“financial inclusion”were identified, which indicate the main areas of research. In addition, most of the articles come from the fields of economics (1474 articles), business finance (931 articles) and business (706 articles). University of Pennsylvania has the most cited articles (7395 times), followed by George Washington University (5942 times) and Dartmouth College (3979 times). Prominent and highly cited authors such as Lusardi, A. and Mitchell, O. S. were identified as well.