İş yaşam dengesi ve tükenmişlik sendromunun presenteeism ilişkisi
Work-life balance and burnout syndrome's relationship presenteeism
- Tez No: 955198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, iş yaşam dengesi ve tükenmişlik sendromunun, presenteeism (işte var olmama) ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, çalışanların deneyimlediği iş yaşam dengesizliğinin ve tükenmişlik düzeylerinin, onların iş yerinde fiziksel olarak bulunmalarına yaşadıkları presenteeism durumu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen bu çalışmada, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren işyerlerinde 238 çalışana uygulanan anket çalışması aracılığıyla elde edilen veriler, iş yaşam dengesi, tükenmişlik ve presenteeism arasındaki ilişkileri anlamak için analiz edilmiştir Araştırma bulguları, çalışanların iş ve özel yaşam arasındaki dengeyi kurmakta yaşadıkları zorlukların ve tükenmişlik sendromuna yakalanmalarının, onların iş yerinde fiziksel olarak bulunmalarına rağmen beklenen düzeyde verimlilik gösterememelerine neden olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, iş yaşam dengesizliği ve tükenmişliğin, çalışanların presenteeism davranışları sergilemelerinde belirleyici bir rol oynadığını işaret etmektedir. Özellikle, çalışanlar iş yaşam dengesini sağlayamadıkça ve tükenmişlik belirtileri gösterdikçe, işlerine zihinsel olarak odaklanma yeteneklerinin azaldığı ve bunun sonucunda iş performanslarının olumsuz etkilendiği görülmektedir. Bu durum, iş yaşam dengesinin korunmasının ve tükenmişlikle mücadele etmenin, çalışanların etkinliğini artırmak ve genel iş verimliliğini sağlamak açısından ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu açıkça vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between work-life balance and burnout syndrome with presenteeism (being at work without fully functioning). The study investigates the impact of employees' experienced work-life imbalance and burnout levels on their presenteeism at the workplace. To achieve this objective, a quantitative research method was employed, and survey technique was utilized as the data collection tool. Data obtained through a survey administered to 238 employees in workplaces operating in Istanbul were analyzed to understand the relationships among work-life balance, burnout, and presenteeism. Research findings reveal that the difficulties employees face in maintaining a balance between their work and personal lives, as well as their experiences with burnout, lead to decreased productivity even when they are physically present at the workplace. The results indicate that work-life imbalance and burnout play a significant role in triggering presenteeism behaviors among employees. In particular, as employees struggle to maintain work-life balance and begin to exhibit signs of burnout, their ability to mentally focus on their work diminishes, which negatively impacts their job performance. This clearly highlights the critical importance of preserving work-life balance and addressing burnout in order to enhance employee effectiveness and ensure overall business efficiency.