The impact of Turkish tv drama series on the cultural identity of Egyptian university students
Türk televizyon dizilerinin Mısırlı üniversite öğrencilerinin kültürel kimliği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 955197
  2. Yazar: NADA GAMAL GAMALELDIN AHMED TAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN DOĞAN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Türk televizyon dizilerinin Mısırlı üniversite öğrencilerinin kültürel kimliği üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma kapsamında, öğrencilerin Türk dizilerine yönelik tercihleri, bu içeriklerle karşılaşma sıklıkları ve söz konusu dizilerin kültürel algı ve davranışlar üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Ayrıca, Mısırlı öğrencileri etkileyen Türk kültürel unsurlar analiz edilmekte ve bu etkileşimin yol açtığı sosyal ve kültürel değişimler değerlendirilmektedir. Öğrencilerin yerli ya da diğer Arap yapımları yerine Türk dizilerini tercih etmelerine neden olan faktörler ile medya ve teknolojinin bu içeriklerin yaygınlaşmasındaki rolü de araştırmanın kapsamına dâhildir. Veriler, Mısır'daki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 100 üniversite öğrencisine çevrimiçi olarak Google Forms aracılığıyla uygulanan anket yoluyla toplanmıştır. Anket, nicel ve nitel sorular içermekte olup, hem izleme alışkanlıklarına dair ölçülebilir bilgiler hem de kültürel etkiler hakkında kişisel değerlendirmelerin elde edilmesini sağlamıştır. Elde edilen bulgular, Mısırlı üniversite öğrencilerinin Türk televizyon dizilerine kayda değer bir ilgi gösterdiğini ortaya koymaktadır. Dizilerin sıkça izlenmesi, öğrencilerin kültürel farkındalıklarını artırmakta ve tutumlarında değişimlere yol açmaktadır. Bu içeriklerle karşılaşmak, öğrencilerin Türk diline, mutfağına ve toplumsal normlarına olan ilgilerini artırmış; aynı zamanda Türkiye'nin tarihî ve doğal mirasına yönelik meraklarını da teşvik etmiştir. Dijital medya platformlarının, Türk dizilerinin gençler arasında erişilebilirliğini ve popülerliğini artırmadaki belirleyici rolü de vurgulanmaktadır. Bu kültürel etkileşimler, Mısırlı öğrencilerin kimlik algılarında ve kültürel yönelimlerinde önemli dönüşümlere neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of Turkish TV drama series on the cultural identity of Egyptian university students. The research aims to explore students' preferences for Turkish dramas, their exposure to such content, and the influence these series have on their cultural perceptions and behaviors. Additionally, it examines the Turkish cultural elements that affect Egyptian students and analyzes the resulting social and cultural changes. Factors influencing students' acceptance of Turkish dramas over national or other Arab dramas are also assessed, along with the role of media and technology in disseminating these series. Data was collected through an online Google Forms questionnaire distributed to 100 university students from both private and public universities in Egypt. The questionnaire combined quantitative and qualitative questions, enabling the collection of measurable data on viewing habits as well as personal reflections on cultural influence. The results reveal a notable engagement of Egyptian university students with Turkish TV dramas, with frequent viewing contributing to increased cultural awareness and shifts in attitudes. Exposure to these dramas has influenced students' appreciation of Turkish language, cuisine, and social norms, while also sparking interest in Turkey's historical and natural heritage. Furthermore, the study emphasizes the pivotal role of digital media platforms in facilitating the accessibility and popularity of Turkish content among youth. This cultural interaction has implications for the evolving identity and cultural perceptions of Egyptian students.