Tüketim toplumunda hızlı moda alışkanlıkları: algılanan değerin kuşaklar üzerinden incelenmesi
Fast fashion habits in the consumer society: an examination of perceived value across generations
- Tez No: 955206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, tüketim toplumunun karakteristik dinamikleri bağlamında hızlı moda sektöründe tüketici davranışlarını açıklamak amacıyla“algılanan müşteri değeri”ve“alışkanlık”kavramlarının etkisini incelemektedir. Tüketicilerin bir ürün veya hizmetten sağladığı fayda ile bu faydayı elde etmek için katlandıkları maliyet, çaba ve zaman arasındaki dengeyi ifade eden algılanan müşteri değeri, modern pazarlama literatüründe önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda araştırma, hızlı moda ürünleri tüketen bireylerin değer algılarına dayalı tercihlerini ve bu tercihlerde alışkanlık faktörünün rolünü ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmanın önemi, özellikle Z kuşağının alışveriş alışkanlıklarının hızlı moda gibi geçici ve tüketim odaklı sektörlerde giderek otomatikleştiği bir dönemde, bu davranışların ekonomik ve toplumsal sonuçlarını anlamaya katkı sunmasıdır. Nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, anket yoluyla toplanan veriler JASP yazılımı ile analiz edilmiştir. Ölçüm araçları fonksiyonel kalite, fonksiyonel fiyat, duygusal ve sosyal değer boyutlarına ek olarak alışkanlık değişkenini içermektedir. Yapılan güvenilirlik analizlerinde tüm alt boyutların Cronbach Alfa değerleri .93'ün üzerinde bulunmuş, faktör analizleri ile ölçeklerin geçerliliği desteklenmiştir. Bulgular, tüketicilerin yalnızca fiyat ve kalite gibi işlevsel unsurlarla değil, aynı zamanda duygusal ve sosyal değerlerle de satın alma kararlarını şekillendirdiğini; alışkanlıkların ise bu karar süreçlerini standartlaştırdığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler Algılanan değer, hızlı moda, tüketici davranışı, alışkanlık, satın alma niyeti, duygusal değer, sosyal değer
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of the concepts of perceived customer value and habit in explaining consumer behavior within the fast fashion sector, contextualized within the characteristic dynamics of the consumer society. Perceived customer value—defined as the balance consumers establish between the benefits derived from a product or service and the cost, effort, and time invested to obtain those benefits—has become a central concept in contemporary marketing literature. Within this framework, the research seeks to understand the preferences of fast fashion consumers based on their value perceptions and to explore the influence of habitual behavior on these preferences. The significance of this study lies in its contribution to understanding the economic and social implications of the increasingly automated shopping habits of Generation Z, particularly in temporary and consumption-driven sectors such as fast fashion. Adopting a quantitative research design, data were collected through a survey and analyzed using the JASP statistical software. The measurement tools employed in the study encompass four primary sub-dimensions: functional quality, functional price, emotional value, and social value, along with an independent habit variable. Reliability analyses revealed high internal consistency across all sub-dimensions (Cronbach's alpha > .93), while factor analyses confirmed the construct validity of the scales used. The findings indicate that fast fashion consumers form purchase decisions not only based on functional aspects such as price and quality but also on emotional and social values. Moreover, habits were found to play a significant role in automating the decision-making process, pointing to the routinization of consumption behaviors in this sector. Keywords Perceived value, fast fashion, consumer behavior, habit, purchase intention, emotional value, social value