Korkunun esaretinde arkadaşlık
Friendship in the captivity of fear
- Tez No: 955207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KÜÇÜKSÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, korkunun bireyler arası ilişkiler üzerindeki etkisini arkadaşlık teması üzerinden ele alarak, korku sinemasında arkadaşlık bağlarının nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Nitel araştırma kapsamında betimsel analiz yöntemi kullanılarak IT (2017), The Ritual (2017) ve The Descent (2005) adlı filmler analiz edilmiştir. Kuramsal çerçevede arkadaşlık kavramı tarihsel, psikolojik ve sosyolojik yönleriyle değerlendirilmiş; modernite, bireyselleşme, güven kaybı ve sosyal bağların çözülmesi gibi olgulara odaklanılmıştır. Film analizleri, korkunun bireylerin kolektif davranışlarını, güven ilişkilerini ve dayanışma kapasitelerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Korku sineması, yalnızca bireysel dehşet anlarını değil; aynı zamanda bireylerin kriz anlarında arkadaşlık aracılığıyla nasıl bir dayanışma ya da çözülme deneyimi yaşadıklarını gösteren zengin bir anlatı alanı sunmaktadır. Sonuç olarak korku, sadece tehdit ya da gerilim değil; aynı zamanda sosyal bağların sınandığı, yeniden tanımlandığı ve kimi zaman yeniden kurulduğu bir etkileşim alanı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of fear on interpersonal relationships through the lens of friendship, focusing on how friendship dynamics are portrayed in horror cinema. Employing a qualitative methodology and descriptive analysis, the films IT (2017), The Ritual (2017), and The Descent (2005) are analyzed. Theoretical discussions explore the concept of friendship from historical, psychological, and sociological perspectives, with emphasis on themes such as modernity, individualization, trust, and the disintegration of social bonds. The film analyses reveal how fear influences collective behavior, tests interpersonal trust, and either reinforces or dissolves solidarity among individuals. Horror cinema, in this context, serves not only as a genre that presents fear and suspense, but also as a narrative space in which the nature of human relationships is challenged, reshaped, and sometimes reconstructed. Ultimately, fear is conceptualized as a multidimensional force—simultaneously threatening and connective—within social interactions.