Uluslararası halkla ilişkiler faaliyet alanı olarak kamu diplomasisi Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrenciler üzerine bir araştırma
Public diplomacy as an international public relations activity a study on the international students studying in Türkiye
- Tez No: 955211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE NUR GÖRKEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada“YTB Türkiye Bursları programı Türkiye için etkin bir kamu diplomasisi aracı mıdır?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini YTB Türkiye Bursları programı kapsamında Türkiye'ye gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise Konya'da bulunan YTB Türkiye Bursları kapsamında gelen yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmuştur. Bu bağlamda YTB Türkiye Bursları programı aracılığıyla Konya'da bulunan TÖMER, lisans ve lisansüstü seviyelerdeki öğrenim gören veya mezun olan 423 öğrenci örneklem olarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Tam ve Kim (2017) tarafından RADIO ('Relationship Assessment of Diplomatic Interaction Outcome- Diplomatik Etkileşim Sonuç Ölçeğinin İlişki Değerlendirmesi ölçeği') kullanılmıştır. RADIO ölçeği için başlıca Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde“IBM SPSS Statistics 26”paket programı yardımıyla ANOVA ve bağımsız gruplar (ilişkisiz örneklemler) t testi yapılmıştır. Fark gruplarının belirlenmesinde ise Post Hoc testi olarak Tukey testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin Türkiye'ye duyduğu güvenin genel olarak yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca öğrencilerin Türkiye'nin uluslararası faaliyetlerine genelde destek verdikleri, Türkiye ile uzun vadeli ilişkileri önemsedikleri, Türkiye'ye yönelik meraklarının ve ilgilerinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. İlişkisel süreklilik boyutu açısından 31 yaş ve üstü öğrencilerin 20 yaş ve altı öğrencilere göre, kadın öğrencileri erkek öğrencilere göre ve mezun ile yüksek lisans öğrencilerinin de TÖMER öğrencilerine göre daha yüksek ilişkisel süreklilik puanına sahip olduğu görülmüştür. Türkiye Cumhuriyetleri ve Balkanlardan gelen öğrencilerin diğer öğrencilere göre; daha fazla güven ve empati duydukları, sosyal bilimler alanında öğrencilerin diğer bölüm öğrencilerinden daha yüksek memnuniyet, dikkat ve merak puanlara sahip olduğu, beş yıldan fazla kalan öğrencilerin bir yıldan az kalanlara göre daha yüksek empati puanına sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte bir yıldan az kalan öğrenciler de ilişkisel merak boyutuyla diğer öğrencilerden yüksek ortalamaya sahiptir. Elde edilen bulgular, Türkiye'ye gelen uluslararası öğrencilerin genel olarak olumlu izlenimler taşıdığını ve YTB Türkiye Bursları programının kamu diplomasisi çerçevesinde etkili bir enstrüman olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Sonuçlar bağlamında paydaşlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study seeks to answer the question,“Is the YTB Turkey Scholarships program an effective public diplomacy tool for Turkey?”The research employs a quantitative research method. The population of the study consists of students who came to Turkey under the YTB Turkey Scholarships program. The sample includes foreign students who came to Turkey under the YTB Turkey Scholarships program in Konya. In this context, a survey was conducted with 423 international students who are currently studying or have graduated under the YTB Turkey Scholarships program. The study includes students who are studying or have graduated from TÖMER, undergraduate, and graduate programs in Konya since the initiation of the YTB Turkey Scholarships program in 2012. The data collection tool used was the RADIO ('Relationship Assessment of Diplomatic Interaction Outcome') scale developed by Tam and Kim (2017). Mainly Exploratory and Confirmatory Factor analysis was conducted for the RADIO scale. Then, in the analysis of the data obtained, ANOVA and independent samples t-test were performed with the help of the“IBM SPSS Statistics 26”software. The Tukey test was used as a post hoc test to identify significant differences between groups. According to the results of the research, it was observed that students generally have a high level of trust in Turkey. Additionally, students generally support Turkey's international stance, value long-term relationships with Turkey, and have a high level of curiosity and interest towards the country. In terms of relational continuity, students aged 31 and over had higher relational continuity scores compared to students aged 20 and below, female students had higher scores compared to male students, and graduates and graduate students had higher scores compared to TÖMER students. Students from Turkic Republics and the Balkans had higher levels of trust and empathy compared to other students, students in the social sciences field had higher satisfaction, attention, and curiosity scores compared to students from other departments, and students who stayed for more than five years had higher empathy scores compared to those who stayed for less than one year. However, students who stayed for less than one year had higher relational curiosity scores compared to other students. These findings suggest that foreign students coming to Turkey generally hold a positive view, and the YTB Turkey Scholarships program is an effective tool in public diplomacy activities. Recommendations were provided to stakeholders based on the results.