Kadızadeliler Hareketi'nin toplumsal etkileri
Social impacts of the Kadızadeliler Movement
- Tez No: 955217
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE AKYÜZ ORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada 17. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde ortaya çıkmış olan dini-siyasi bir yapılanma olan Kadızadeliler Hareketi'nin toplumsal, siyasi ve dini karakteri incelenmiştir. Bir asır kadar etkinliği sürmüş olan bu hareketin halk nazarında nasıl bir anlam ifade ettiği ve etkileri açıklanmıştır. Bir vaizler sınıfı hareketi olan söz konusu teşekkül Kadızade Mehmed Efendi ile başlamış, hareketin son temsilcisi kabul edilen Vanî Mehmed Efendi ile son bulmuştur. Hadiseler, payitaht İstanbul'da vuku bulmuştur. Giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmakta olan bu tezin, ilk bölümünde hareketin doğduğu siyasi, dini, içtimai, ekonomik ortam tasvir edilmiştir. İkinci bölümde biyografik bilgiler aktarılmış, akabinde üçüncü bölümde hareket detayları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the religious-political structure known as the Kadızadeliler Movement, which emerged in the Ottoman Empire during the 17th century. The research analyzes the social, political, and religious characteristics of the movement and explains how it was perceived by the public and what kind of influence it exerted. As a movement primarily driven by a class of preachers, it was initiated by Kadızade Mehmed Efendi and concluded with Vanî Mehmed Efendi, who is considered its last prominent representative. The events mainly took place in the imperial capital, Istanbul. This thesis consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. The first chapter portrays the political, religious, social, and economic environment in which the movement emerged. The second chapter provides biographical information about key figures. The third chapter presents a detailed analysis of the movement itself.