Turizm yatırımlarının yerel halka etkileri üzerine bir araştırma: Sille örneği
An investigation on the effects of tourism invesments on local people: A case study from Sille
- Tez No: 955238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Konya'nın Sille Mahallesi'nde yaşayan yerel halkın turizmin ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel etkilerine yönelik algılarını; aidiyet ve yaşam tatmini düzeylerini demografik değişkenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 307 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş, verilerin normal dağılmaması nedeniyle non-parametrik testler tercih edilmiştir. Bulgular, özellikle olumlu ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel etkiler bağlamında yaş, eğitim düzeyi, çalışma alanı ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Eğitim düzeyi ve gelir arttıkça olumlu etki algılarının da yükseldiği saptanmıştır. Olumsuz etkiler açısından ise genç bireylerin çevresel etkileri daha olumsuz algıladığı; emekliler ve düşük gelir grubundaki bireylerin ekonomik olumsuzlukları daha fazla hissettiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir ve toplumsal olarak kabul gören turizm politikalarının geliştirilebilmesi için yerel halkın heterojen yapısının dikkate alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perceptions of the local residents living in Sille, a historical neighborhood of Konya, regarding the economic, socio-cultural, and environmental impacts of tourism, as well as their levels of sense of belonging and life satisfaction within the context of demographic variables. The data obtained from 307 participants were analyzed using SPSS 25.0, and due to the non-normal distribution of the data, non-parametric tests were employed. The findings revealed significant differences particularly in the perceptions of positive economic, socio-cultural, and environmental impacts based on age, education level, occupational field, and income level. It was also observed that perceptions of positive impacts increased with higher levels of education and income. Regarding negative impacts, younger individuals perceived environmental effects more negatively, and retirees and those in the low-income group felt the negative economic impacts more intensely. These findings indicate that the heterogeneous structure of the local community should be taken into account in order to develop sustainable and socially inclusive tourism policies.