Rutin EEG'deki paroksismal yavaş dalgaların epilepsi tanısına katkısı ve uyku EEG'deki epileptiform deşarjlarla korelasyonu
The contribution of paroxysmal slow waves in routine EEG to epilepsy diagnosis and their correlation with epileptiform discharge in sleep EEG
  1. Tez No: 955237
  2. Yazar: CANAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÜSTÜN ÖZEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Rutin EEG'de saptanan nonspesifik paroksismal (NSP) anomalinin klinik açıdan önemini ve uyku EEG incelemesi ile korele edildiğinde (epileptik aktivite varlığında) epilepsi tanısı koyarken ne kadar katkı sağladığını saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde Ekim 2019- Ekim 2024 tarihleri arasında rutin EEG'sinde NSP anomali saptanan, uyku EEG çekilen ve çekilmeyen 18 yaş üstü olan olgular çalışmaya dahil edildi. Hastanemiz bilgi işlem sistemi kullanılarak belirtilen tarihler arasında rutin ve uyku EEG çekimi gerçekleştirilen 163 olgunun raporları ve dosyaları retrospektif olarak tarandı. Rutin EEG'de NSP anomali saptanan olguların, çekilen uyku EEG incelemelerinde epileptik aktivite olup olmadığı kaydedildi. İstatistiksel analiz için SPSS (versiyon 15,0-Windows®) programı kullanıldı ve istatistiksel alfa anlamlılık seviyesi p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the clinical significance of nonspecific paroxysmal (NSP) anomaly detected in routine EEG and how much it contributes to the diagnosis of epilepsy when correlated with sleep EEG examination (in the presence of epileptic activity). Materials and Methods: Patients over the age of 18, who were detected to have NSP anomaly in their routine EEG between October 2019 and October 2024 at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital and who had or did not have a sleep EEG, were included in the study. Using our hospitals information processing system, the reports and files of 163 cases who underwent routine and sleep EEG between the specified dates were retrospectively scanned. The presence of epileptic activity in sleep EEG examinations of patients with NSP anomalies detected in routine EEG was recorded. SPSS 15,0 for Windows program was used for statistical analysis and statistical alpha significance level was accepted as p value