Farklı dik yön boyutlarına sahip sınıf I ve sınıf III hastalarda mandibular molar distalizasyonu için posterior bölgedeki kemik alanının değerlendirilmesi
Evaluation of bone field in the posterior region for mandibular molar distalization in class I and class III patients with different vertical facial dimensions
  1. Tez No: 638352
  2. Yazar: SAMET ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ USLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, normodiverjan ve hiperdiverjan dik yön büyüme paternine sahip iskeletsel sınıf I ve sınıf III bireylerde, mandibular molar distalizasyonunda önemli olan posterior bölgedeki kemik alanını incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, 120 bireyin KIBT görüntüleri sınıf I normodiverjan (Grup I), sınıf I hiperdiverjan (Grup II), sınıf III normodiverjan (Grup III) ve sınıf III hiperdiverjan (Grup IV) şeklinde 4 gruba ayrılmıştır. Kron seviyesindeki retromolar alan ölçümleri KIBT'den elde edilen panoramik radyografiler ve aksiyal kesitlerde gerçekleştirilmiştir. Kök seviyesindeki retromolar alan, KIBT'de mine-sement sınırından apikale doğru 2 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm ve 10 mm seviyelerinden ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to investigate the bone area in the posterior region, which is important for mandibular molar distalization in skeletal class I and class III individuals with normodivergent and hyperdivergent vertical growth patterns. Material and Method: In this study, cone-beam computed tomography scans of 120 individuals divided into 4 groups as class I normodivergent (Group I), class I hyperdivergent (Group II), class III normodivergent (Group III) and class III hyperdivergent (Group IV). Retromolar space at crown level measurements were performed on CBCT-derived panoramic radiographs and axial slices. Retromolar space at the root level was measured 2mm, 4mm, 6mm, 8mm and 10mm apical to cemento-enamel junction at CBCT axial slices.