Evaluating suicide risk and suicide resilience among transgender women in Turkey
Türkiye'de yaşayan trans kadınların intihar riskinin ve intihar dayanıklılığının değerlendirilmesi
- Tez No: 955338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'deki trans kadınlar, sosyal ve sistemik ayrımcılıklara maruz kalmakta, intihar teşebbüsleri ve düşüncesi bakımından genel popülasyona göre daha yüksek riske sahiptirler. Bu çalışma, cinsiyet azınlığı stresi ve intihar riski arasındaki ilişkiyi, Cinsiyet Azınlığı Stresi ve Dayanıklılığı (GMSR) modelini kullanarak araştırmayı ayrıca, topluluk bağlılığının intihar riskine karşı koruyucu bir faktör olup olmadığını araştırmıştır. 158 trans kadın katılımcının katılımıyla elde edilen veriler incelenmiş ve bulgular, cinsiyet azınlığı stresinin (cinsiyet kimliğinin onaylanmaması, geleceğe dönük olumsuz beklentiler ve cinsiyet kimliği temelli mağduriyet) intihar riski ile ilişkili olduğunu, ancak topluluk bağlılığının anlamlı bir koruyucu etkisi olmadığını göstermektedir. İçselleştirilmiş transfobinin intihar riskiyle doğrudan ilişkili olmadığı, depresif semptomlar aracılığıyla intihar riskini dolaylı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Bulgular, GMSR modelinin Batılı olmayan toplumsal bağlamlarda da geçerliliğini desteklemekte ve Türkiye'deki trans bireyler için psikolojik sağlık hizmetleri ve intihar önleme ve müdahale stratejilerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Transgender women in Turkey face unique challenges due to systemic exclusion and social stigmatization, and these challenges put them at higher risk for suicide. This study aimed to understand the relationship between gender minority related stress by utilizing the Gender Minority Stress and Resilience model, and suicide risk of transgender women in Turkey. The study also aimed to see if community connectedness as a resilience factor acted as a protective factor against suicide risk. The sample consisted of 158 transgender women who were recruited online by convenience sampling. The results showed significant association between gender minority stress (non-affirmation of gender identity, negative expectations for the future and victimization) and suicide risk, but community connectedness was not significant as a protective factor against suicide risk. Internalized transphobia was found to not be a significant variable in predicting suicide risk, but a mediating variable indirectly affected suicide risk through depressive symptoms. These findings highlighted the relevance of the GMSR model in non-Western contexts and underscore the need for suicide prevention and intervention strategies for transgender populations in Turkey.