Teknoloji-organizasyon-çevre kapsamında blokzincir teknolojisinin teknoloji kabul modeli ile benimsenmesinin finans sektöründe incelenmesi
Analysis of blockchain technology adoption in the finance sector within the framework of technology-organization-environment and technology acceptance model
  1. Tez No: 955339
  2. Yazar: İSMAİL BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Blokzincir teknolojisi, finansal alandan başlayarak birçok sektörde hızla yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, finansal alanda blokzincir teknolojisinin benimsenmesi süreci ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı; blokzincir teknolojisinin finansal sistem içerisinde kullanımı veya benimsenmesi sürecinde, işletmelerin karar alma süreçlerini etkileyen faktörleri Teknoloji-Organizasyon-Çevre (TOÇ) ve Teknoloji Kabul Modeli (TKM) çerçevesinde analiz etmek ve bu faktörler arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, Türkiye de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'na kayıtlı 58 bankanın çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem olarak, 479 üst düzey banka yöneticisinden yüz yüze ve çevrim içi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, TOÇ faktörlerinin TKM ve blokzincir teknolojisinin benimsenmesi üzerinde doğrudan etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, TOÇ ile blokzincir benimsenmesi arasındaki ilişkide TKM'nin aracı bir rol oynadığı, çevresel faktörler ile blokzincir benimsenmesi arasındaki ilişkide ise TKM'nin düzenleyici rol üstlendiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut literatürdeki çalışmalarla paralellik göstermektedir. Sonuç olarak, finansal alanda blokzincir teknolojisinin benimsenmesinde teknolojik, organizasyonel ve çevresel faktörlerin etkili olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca TOÇ faktörlerinin blokzincir benimsenmesinde Teknoloji Kabul Modeli (TKM) aracılık ve düzenleyici (sadece çevresel faktörler ile) rolü üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology has been rapidly spreading across various sectors, starting with the financial industry. This study focuses on the adoption process of blockchain technology within the financial sector. The aim of the study is to analyze the factors influencing the decision-making processes of businesses regarding the use or adoption of blockchain technology in the financial system, within the framework of the Technology-Organization-Environment (TOE) and the Technology Acceptance Model (TAM), and to reveal the relationships among these factors. The research population consists of employees working at 58 banks registered with the Banking Regulation and Supervision Agency in Turkey . The sample includes 479 senior bank managers, and data were collected through both face-to-face and online surveys. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software. The analysis results indicate that the TOE factors have a direct effect on both TAM and blockchain adoption. Additionally, TAM was found to play a mediating role in the relationship between TOE and blockchain adoption, while acting as a moderating variable in the relationship between the environmental dimension and blockchain adoption. The findings are consistent with existing literature on the topic. In conclusion, it has been revealed that technological, organizational, and environmental (TOE) factors play a significant role in the adoption of blockchain technology in the financial sector. Furthermore, TOE factors were found to have an indirect effect on blockchain adoption through the Technology Acceptance Model (TAM), while environmental factors specifically demonstrated a moderating role in this relationship.