Psikolojik iyi oluşun yordayıcıları olarak bağlanma, öz yeterlik ve bilinçli fakındalık
Attachment, self efficacy and mindfulness as a predictor of psychological well being
  1. Tez No: 955342
  2. Yazar: MERVE EVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, yaş, medeni durum, algılanan ekonomik durum, çalışma durumu, eğitim durumu, çocuk sahibi olma durumu), bağlanma stilleri (güvenli bağlanma, korkulu bağlanma, saplantılı bağlanma, kayıtsız bağlanma), öz yeterlik ve bilinçli farkındalığın psikolojik iyi oluşu yordamadaki rolü incelenmiştir. Çalışmaya 2023-2024 seneleri içerisinde Türkiye'de yaşayan 18-60 yaş arasında 402 (297 kadın, 108 erkek) yetişkin katılmıştır. Araştırma verileri sosyodemografik özellikler için demografik bilgi formu, Psikolojik iyi oluş için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ), bağlanma stilleri için İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), öz yeterlik için Genel Öz Yeterlik Ölçeği (GÖYÖ) ve bilinçli farkındalık için Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma verilerinin analizi hiyerarşik regresyon analizi ile yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik iyi oluş ile algılanan ekonomik durum, güvenli bağlanma, kaygılı bağlanma, saplantılı bağlanma genel öz yeterlik ve bilinçli farkındalık arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Erkek olma ve saplantılı bağlanma psikolojik iyi oluşu negatif; algılanan ekonomik durumu orta ve üst olma, güvenli bağlanma, genel öz yeterlik ve bilinçli farkındalık psikolojik iyi oluşu pozitif yönde anlamlı şekilde yordamaktadır. Demografik değişkenler (erkek olmak, algılanan ekonomik durum-orta ve üst,) psikolojik iyi oluşun %10.4'ünü açıklamıştır. İkinci modele eklenen bağlanma stilleri (güvenli bağlanma ve saplantılı bağlanma) psikolojik iyi oluşun açıklama oranını %24.5'e yükselmiştir. Üçüncü modele eklenen genel öz yeterlik algısı açıklama oranını %34.1'e çıkarmıştır. Bilinçli farkındalığın eklemesiyle oluşan dördüncü model psikolojik iyi oluşun %34.9'unu açıklamıştır. Araştırmada ortaya konan sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of sociodemographic variables (gender, age, marital status, perceived economic status, employment status, education status, having children), attachment styles (secure attachment, fearful attachment, preoccupied attachment, dismissing attachment), self-efficacy, and mindfulness in predicting psychological well-being was examined. 402 adults (297 female, 108 male) between the ages of 18-60 living in Turkey between 2023-2024 participated in the study. The research data were obtained using the demographic information form for sociodemographic characteristics, the Psychological Well-being Scale (PWS) for psychological well-being, the Relationship Scales Questionnaire (RSQ) for attachment styles, the General Self-Efficacy Scale (GSS) for self-efficacy, and the Conscious Awareness Scale (CAS) for mindfulness. The analysis of the study data was done by hierarchical regression analysis. As a result of the analyses, a significant relationship was found between psychological well-being and perceived economic status, secure attachment, anxious attachment, preoccupied attachment, general self-efficacy and mindfulness. It was revealed that being male and preoccupied attachment negatively predicted psychological well-being; being middle and upper perceived economic status, secure attachment, general self-efficacy and mindfulness positively predicted psychological well-being. Socio-demographic variables (being male, perceived economic status-middle and upper) explained 10.4% of psychological well-being. When attachment styles (secure attachment, preoccupied attachment) were added in the 2nd model, the ratio of explaining psychological well-being increased to 24.5%. General self-efficacy perception added to the 3rd model and the ratio of explaining raised to 34.1%. With the addition of mindfulness, all variables explained 34.9% of the variance in the 4th model. The results presented in the research were discussed in the light of the literature.