Tiroid nodüllerinde benign – malign ayrımınında ultrasonografik EU-Tirads skorlaması ile ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ve bethesda skorlamasının teşhis performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic performances of ultrasonographic eu-tirads scoring, fine-needle aspiration biopsy (FNAB), and bethesda scoring in the benign–malignant differentiation of thyroid nodules
  1. Tez No: 955350
  2. Yazar: ŞEBNEM ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Tiroid nodülleri çoğunlukla benign ve asemptomatik karakterli olan dünya çapında sıkça görülen patolojilerden biridir. Tüm nodüller içinde malignite görülme oranı %7-15 arasında değişir. Bu nedenle rutin pratiğimizde de kullandığımız ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ile benign-malign ayrımı yapmak önem arz eder. İnce iğne aspirasyon biyopsisi invaziv bir yöntem olduğu için ve kendi içinde işlem riskleri barındırdığı için dünyada ultrasonografi gibi non-invaziv yöntemlere yönelinmiş ve buna dair pekçok tanımlayıcı sınıflama yayınlanmıştır. Avrupa Tiroid Derneği de konuyla ilgili EU-TIRADS sınıflamasını duyurmuştur. Biz de çalışmamızda başarısı daha önceki yayınlarda da bildirilmiş olan EU-TIRADS sınıflamasının, ince iğne aspirasyon biyopsisi ve Bethesda Sınıflaması sonuçları ve opere olan hastalarda postoperatif histopatoloji sonuçlarını kıyaslamayı hedefliyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2021 Ağustos ile 2024 Haziran tarihleri arasında tiroid nodülü nedeniyle ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan, 18 yaşından büyük erişkin hastalar dahil edildi. Toplam 824 hasta ve bu hastalara ait 1132 nodül çalışmaya dahil edildi. Hastaların tanımlayıcı ve sonografik özellikleri hastane veri sistemi üzerinden retrospektif olarak tarandı. Aynı hekim tarafından yapılmış ultrasonografi raporları çalışmaya alındı. Veriler öncelikle Bethesda sınıflaması baz alınarak, EU-TIRADS skoru sitopatolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı. Ardından opere olan hastaların verileri ayrıca incelenerek hem EU-TIRADS hem de Bethesda sınıflamasının histopatolojik tanı baz alınarak teşhis performansı değerlendirildi. Bulgular: EU-TIRADS sınıflaması ve Bethesda sınıflaması yüksek risk gruplarına ayrılarak değerlendirildi ve birbirleri ile korele çalışan sınıflamalar olduğu gözlemlendi. Malign histopatolojiyi göstermesi açısından sensitivitesine bakıldığında literatürdeki gibi EU-TIRADS'ın bizim çalışmamızda da yüksek başarıya sahip olduğu gözlemlendi. Ancak Bethesda sınıflamasının malign histopatolojiyi göstermesindeki sensivite ve spesifitenin daha yüksek olduğu kaydedildi. Sonografik özelliklerde ise mikrokalsifikasyon ve düzensiz sınır malignite ile en çok ilişkili iki parametre olarak bulundu. Sonuç: EU TIRADS sınıflamasının da malignite risk faktörleri içinde yer alan mikrokalsifikasyon varlığı ve düzensiz sınır sonografik özellikleri maligniteyi yüksek oranda göstermektedir. EU TIRADS sınıflaması malign histopatolojiyi tespit etmede yüksek sensitivite gösterse de benign malign ayrımında halen ince iğne aspirasyon biyopsisine ve Bethesda sınıflamasına, alt gruplarda ise Bethesda III gibi belirsizliğini koruyan gruplarda tanı için moleküler testler ve genetik testlere ihtiyaç duymaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid nodules are one of the most common pathologies seen worldwide, mostly benign and asymptomatic. The rate of malignancy in all nodules varies between 7 15%. Therefore, it is important to distinguish between benign and malignant with fine needle aspiration biopsy (FNAB), which we also use in our routine practice. Since fine needle aspiration biopsy is an invasive method and carries its own procedural risks, the world has turned to non invasive methods such as ultrasonography and many descriptive classifications have been published on this subject. The European Thyroid Association has also announced the EU TIRADS classification on the subject. In our study, we aim to compare the results of the EU TIRADS classification, whose success has been reported in previous publications, with the results of fine nee dle aspiration biopsy and Bethesda Classification and postoperative histopathology results in operated patients. Materials and Methods: Our study included adult patients over the age of 18 who underwent fine needle aspiration biopsy due to thyroid nodules between August 2021 and June 2024 at the University of Health Sciences Gülhane Training and Research Hospital. A total of 824 patients and 1132 nodules belonging to these patients were included in the study. Descriptive and sonographic features of the patients were retrospectively scanned through the hospital data system. Ultrasonography reports made by the same physician were included in the study. The data were first compared with the EU TIRADS score cytopathological results based on the Bethesda classification. Then, the data of the operated patients were additionally examined and the diagnostic performance of both EU TIRADS and Bethesda classification was evaluated based on histopathological diagnosis. Results: EU TIRADS classification and Bethesda classification were evaluated by dividing into high risk groups and it was observed that there were classifications that worked in correlation with each other. When the sensitivity is examined in terms of showing malignant histopathology, it was observed that EU TIRADS had high success in our study as in the literature. However, it was noted that the sensitivity and specificity of Bethesda classification in showing malignant histopathology were higher. In sonographic features, microcalcification and irregular border were found to be the two parameters most associated with malignancy. Conclusion: The presence of microcalcification and irregular border, which are among the malignancy risk factors of EU TIRADS classification, highly indicate malignancy. Although EU TIRADS classification shows high sensitivity in detecting malignant histopathology, we still need fine needle aspiration biopsy and Bethesda classification in distinguishing benign malignant, and molecular tests and genetic tests for diagnosis in subgroups such as Bethesda III that remain uncertain.