Essays in asset pricing
Varlık fiyatlandırması alanında makaleler
  1. Tez No: 717580
  2. Yazar: MELİSA ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKDENİZ, DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez, farklı finansal piyasaların fiyatlama davranışlarını araştıran dört makaleden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde, finansal varlıkları fiyatlama modeli risk faktörünün, konjonktür hareketlerindeki dalgalanmalara göre değişmesine izin vererek, beklenen hisse senedi getirilerinin kesiti üzerindeki açıklayıcı gücünü araştırıyoruz. Bu çalışma, ekonomik çıktı seviyelerini kontrol ettiğimizde, risk ve getiri arasında önemli bir ilişki olduğunu belgeleyerek zaman değişimli beta hakkındaki ampirik literatüre katkıda bulunmaktadır. İkinci bölümde, Borsa İstanbul'da işlem gören Türk firmalarına öz sermaye vergi finansmanı için indirim sağlayan düzenlemenin getirilmesini yatırımcıların fiyatlandırıp fiyatlamadıklarını ve nasıl fiyatlandırdıklarını analiz ediyoruz. Yatırımcıların, Kurumsal Sermaye Ödeneği (ACE) düzenlemesinin getirilmesine olumlu tepki verdiklerini ve gerçekten, piyasa fiyatlandırmasına göre vergi kalkanından en fazla fayda sağlaması beklenen şirketlerin, piyasanın en az yararlanmasını beklediği şirketlere göre daha fazla öz sermaye artırdığını görüyoruz. Hisse senedi piyasalarının yanı sıra, kripto para piyasaları, finansal yatırım için benzersiz bir altyapı sunduğundan, son ampirik çalışmalar tarafından oldukça yüksek rağbet görmektedir. Üçüncü bölümde, kripto para piyasasında gelecekteki beklenen getirilerin kesitsel fiyatlandırmasında maksimum günlük getirinin (MAX) önemini araştırıyoruz. Bulgularımız, aşırı pozitif getiriler ile müteakip kripto para birimi getirileri arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğuna dair kanıt sağlamaktadır. Sonuçlar; büyüklük, fiyat, momentum, kısa vadeli getiri, likidite, volatilite, çarpıklık ve yatırımcı duyarlılığı kontrollerine karşı devamlı ve sağlamdır. Son bölüm, bireysel yatırımcı ilgisinin ve kurumsal yatırımcı ilgisinin kripto para piyasasındaki getirileri, özel durum riskini ve piyasa volatilitesini nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların dikkatinin kripto para getirileri ve özel durum riski üzerinde ters etkileri olduğunu, ancak her ikisinin de kripto para piyasasının likiditesi üzerinde artırıcı bir etkisi olduğu ampirik olarak gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of four essays exploring the pricing behavior of different financial markets. In the first essay, we investigate the explanatory power of CAPM beta on cross-section of expected stock returns by allowing beta to vary according to the fluctuations in the business cycle. This study contributes to the empirical literature on time-varying beta by documenting that there exists a significant relationship between risk and return whenever we control for the output level. In the second essay, we analyze whether and how investors price the introduction of a regulation that provides a deduction for equity financing of Turkish firms listed on Borsa Istanbul. We find that investors react positively to the introduction of Allowance for Corporate Equity (ACE) regulation and the companies which the market ex-ante prices to benefit the most from the tax shield do ex-post raise more equity relative to companies which the market expects to benefit the least. Alongside of the stock markets, the cryptocurrency markets appeal high attention by the recent empirical studies since it presents a unique feature for financial investment. In the third essay, we explore the significance of maximum daily return (MAX) in the cross-sectional pricing of expected future returns in the cryptocurrency market. Our findings provide evidence for a positive and statistically significant relationship between extreme positive returns and subsequent cryptocurrency returns. Results are robust to controls for size, price, momentum, short-term reversal, liquidity, volatility, skewness, and investor attention. The final chapter focuses on how retail investor attention and institutional investor attention affect returns, idiosyncratic risk and volatility in the cryptocurrency market. We report that there exists a contrary impact of retail and institutional investor attention on cryptocurrency returns and idiosyncratic volatility, however, we show that both have an boosting effect on liquidity of the cryptocurrency market.