Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin elektronik sigara bilgi düzeylerinin sağlıklı yaşam stajı öncesi ve sonrası durumlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 955372
  2. Yazar: BAKİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin elektronik sigara bilgi düzeylerinin sağlıklı yaşam stajı öncesi ve sonrası durumlarının karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Kontrol grubu olan kohort çalışması 2025 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerde yapılmıştır. Çalışmaya 175 kişi dahil edilmiştir. 45 kişi stajı alacak grup, 130 kişi ise stajı almayacak olan grubu oluşturmaktaydı. Ölçüm aracı olarak tarafımızca hazırlanan içeriğinde sosyodemografik verileri, sigara ve elektronik sigara kullanma durumlarını, elektronik sigara bilgi düzeyini ölçen anket formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeği, Penn State Elektronik Sigara Bağımlılık Ölçeği olan anket formu kullanılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı. Üç grubun karşılaştırılmasında ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the electronic cigarette knowledge levels of medical students at Ondokuz Mayıs University before and after participation in the Healthy Living internship. Materials and Methods: This controlled cohort study was conducted in 2025 among students enrolled at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. A total of 175 participants were included. Of these, 45 students were in the internship group, while 130 formed the non-internship control group. The data collection tool included a questionnaire prepared by the researchers containing sociodemographic information, cigarette and electronic cigarette usage status, an electronic cigarette knowledge scale, the Fagerström Test for Nicotine Dependence, and the Penn State Electronic Cigarette Dependence Index. Chi-square test was used to compare categorical variables, and ANOVA was employed for comparisons among three groups. A p-value