Investigation of the efficacy of red onion-derived exosomes on lps-ınduced neuroinflammation in human microglia HMC3 cell line
Kirmizi soğan kaynakli eksozomlarin, insan mikroglia HMC3 hücre hattinda LPS indüklü nöroinflamasyon üzerine etkinliğinin araştirilmasi
  1. Tez No: 955380
  2. Yazar: SEDRA ALHELWANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Nöroenflamasyon, çeşitli nörodejeneratif hastalıkların temel bir patolojik özelliğidir ve bu durumun altında yatan mekanizmaların hedeflenmesi, umut verici tedavi yolları sunmaktadır. Bu çalışmada, kırmızı soğandan elde edilen eksozomların (RO-ELNs) ve ekstraktların (RO-Extracts) insan mikroglial hücreleri (HMC3) üzerindeki anti-enflamatuvar özelliklerini araştırdık ve bu bileşenlerin nöroenflamasyonu modüle etme potansiyeline özellikle dikkat çektik. Eksozomlar ve ekstrakt organik kırmızı soğandan izole edildi ve HPLC analiziyle incelendi; analiz sonucunda kuersetin türevleri (kuersetin-4-glukozit ve kuersetin-3,4-diglukozit) ve antosiyaninler (siyanidin-3-glukozit, siyanidin-3-(6''-malonoyl-laminaribiosit) ve siyanidin-3-6-malonilglukozit) gibi önemli antioksidan bileşikler tespit edildi. Bulgular, özellikle kronik inflamasyon modellerinde RO-ELNs'in RO-Extracts'e kıyasla daha güçlü anti-enflamatuvar etkilere sahip olduğunu ortaya koydu. Akut inflamasyon (4 saat) sırasında hem RO-ELNs hem de RO-Extracts inflamasyon belirteçlerini azaltmada etkili olurken, RO-ELNs'in daha kalıcı tedavi edici etkiler gösterdiği gözlemlendi. Bu etkiler arasında COX-2, fosfo-NF-κB gibi pro-enflamatuvar proteinlerin ekspresyonunun azaltılması ve ROS üretiminin düşürülmesi yer aldı. Ayrıca, eksozomların mikroglialar tarafından daha etkin alındığı ve lipit çift katmanları sayesinde etkilerinin daha uzun sürdüğü gözlendi. Bununla birlikte, hem RO-ELNs hem de RO-Extracts akut inflamasyon sırasında inflammasom aktivasyonunu (NLRP3) baskılarken, kronik durumlarda NLRP3 inhibisyonunun IL-10 salınımındaki artışla ilişkili olduğu tespit edildi. Bu çalışma, eksozom kaynağı olarak organik kırmızı soğanın kullanılmasının antioksidan kapasiteyi artırdığını vurgulamaktadır. Genel olarak, bu araştırma, bitki kaynaklı eksozomların—özellikle RO-ELNs'in—nöroenflamasyonu hedeflemede umut vadeden adaylar olduğunu ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation is a fundamental pathological characteristic of various neurodegenerative disorders, and targeting its underlying mechanisms offers promising therapeutic avenues. In this research, we investigated the anti-inflammatory properties of exosomes (RO-ELNs) and extracts (RO-Extracts) derived from red onions in human microglial cells (HMC3), emphasizing their potential to modulate neuroinflammation. These exosomes and extracts were isolated from organic red onions and analyzed using HPLC, which identified notable antioxidant compounds such as quercetin derivatives (quercetin-4-glucoside and quercetin-3,4-diglucoside) and anthocyanins (Cyanidin-3-glucosides, Cyanidin-3-(6''-malonoyl-laminaribiosides cyanidin-3-6-malonylglucoside). The findings showed that RO-ELNs had superior anti-inflammatory effects, especially in models of chronic inflammation, compared to RO-extracts. During acute inflammation (at 4 hours), Both RO-ELNs and RO-Extracts were effective at reducing inflammation markers and interestingly RO-ELNs demonstrated more sustained therapeutic effects, including lowering the expression of pro-inflammatory proteins like COX-2, phospho-NF-κB, and decreasing ROS production. Additionally, Exosomes were taken up more efficiently by microglia, with longer-lasting effects likely due to their lipid bilayer enabling gradual bioactive release. Moreover, both RO-ELNs and RO-Extracts inhibited inflammasome activation (NLRP3) in acute inflammation, while in chronic conditions, NLRP3 suppression was associated with increased IL-10 secretion. The study emphasizes that using organic red onions as a source of exosomes enhance antioxidant capacity. Overall, this research provides compelling evidence that plant-derived exosomes, notably RO-ELNs, are promising candidates for addressing neuroinflammation and hold potential for developing therapies for neurodegenerative diseases.