Side Antik Kenti'nde ele geçen bronz kantar ve aksamları
Bronz scales and their parts finding in the Ancient City of Side
  1. Tez No: 955379
  2. Yazar: ESİN EMRE ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Side Antik Kenti, Doğu Akdeniz'deki konumu ile önemli bir durak noktası olmuş ve uzun yıllar ticaretin merkezinde yer almıştır. Liman kenti olmasıyla ticaret, kentin ana geçim kaynağı olmuştur. Kentte, köle ve av hayvanlarının ticaretinin yanında bölgede üretilen zeytinyağı, buğday, susam gibi ürünlerin de ticareti yapılmıştır. Bölgede üretimi yapılan ürünlerin tartılması/ölçülmesi için kantarlar, önemli bir yer tutmaktadır. Side Antik Kenti'nde yapılan çalışmalarda tespit edilen bronz kantar ve aksamlarının tanımları yapılmış, eserler tipolojik olarak benzer örnekleri ile karşılaştırılarak tarihlendirilmesine çalışılmıştır. Farklı boyutlarda olan eserlerin üzerinde yer alan ölçü sistemleri tespit edilmiş ve Side'de ne gibi ölçü sistemlerinin kullanıldığı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Side has been an important stopping point with its location in the Eastern Mediterranean and has been at the center of trade for many years. Being a port city, trade has been the main source of livelihood of the city. In addition to the trade of slaves and game animals, products such as olive oil, wheat and sesame were also traded in the city. Scales have an important place for weighing/measuring the products produced in the region. The bronze scales and their parts identified during the studies conducted in the Ancient City of Side were described and the artifacts were compared with typologically similar examples and dated. The measurement systems on the artifacts of different sizes were determined and it was tried to understand what kind of measurement systems were used in Side.