Factors influencing the financial sustainability of local NGOS in Gaza
Gazze'deki yerel STK'ların mali sürdürülebilirliğini etkileyen faktörler
- Tez No: 955381
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son zamanlarda, STK'ların mali sürdürülebilirliği dünya çapında önemli bir konu haline gelmiştir. Bu durum özellikle Filistin gibi politik olarak hassas bölgelerde daha da belirginleşmektedir, çünkü çoğu STK sürdürülebilir fonlar sağlama konusunda birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır Bu çalışma, Gazze, Filistin'deki yerel STK'ların mali sürdürülebilirliğini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Gelir çeşitlendirme, sağlam mali yönetim uygulamaları, aşağıya ve yukarıya doğru hesap verebilirlik uygulamaları ve güçlü bağışçı ilişkilerinin mali sürdürülebilirliğe etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, yapılandırılmış bir anket kullanılarak 71 STK'nın üst düzey yöneticileri ve mali yöneticileri hedeflenmiş, 45 yanıt içeren örneklem betimleyici istatistikler (ortalama, standart sapma ve frekans tabloları) ve çıkarımsal istatistikler (Pearson korelasyonu ve basit regresyon analizi) ile SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, sağlam mali yönetim uygulamalarının mali sürdürülebilirlik üzerinde en güçlü olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, aşağıya ve yukarıya doğru hesap verebilirlik uygulamaları, güçlü bağışçı ilişkileri ve gelir çeşitlendirmenin de anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, STK'ların uzun vadeli mali sürdürülebilirliğini artırmak için bu uygulamaların güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the financial sustainability of NGOs has become a worldwide issue, particularly in politically sensitive environments such as Palestine, where most NGOs face many difficulties in obtaining sustainable funds. The study aimed to examine the factors influencing the financial sustainability of LNGOs in Gaza, Palestine. It investigated the impact of income diversification, sound financial management practices, applying downward and upward accountability, and strong donor relationships on achieving financial sustainability. The study targeted 71 executive and financial managers of NGOs through a structured questionnaire, with a sample of 45 responses analyzed using descriptive statistics (means, standard deviations, and frequency tables) and inferential statistics (Pearson correlation and simple regression analysis) via SPSS software. The study found that sound financial management practices have the most significant positive impact on financial sustainability, followed by applying downward and upward accountability, strong donor relationships, and income diversification. All of these variables significantly influence financial sustainability. Based on these results, the study recommends strengthening these practices to enhance the long-term financial sustainability of NGOs.