Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yemekhane hizmetlerinde gıda atıklarının azaltılmasına yönelik bir model önerisi: Bir eğitim kurumu örneği
Model proposal for reducing food waste in dining hall towards sustainability goals: An educational institution case study
- Tez No: 955382
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK AYDEM ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenci yemekhanelerinde gıda atıklarının azaltılmasına yönelik öğrenci davranış niyetini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, genişletilmiş Planlı Davranış Teorisi temelinde kavramsal bir model oluşturulmuştur. Model, sürdürülebilir tüketim bilgisi ile yemekhane hizmet kalitesi ve durumsal faktörler ek değişkenler olarak desteklenmiştir. Veri toplama süreci, 225 katılımcıya anket uygulanarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Algılanan Davranışsal Kontrolün, öğrencilerin yemekhanelerde gıda atığını azaltma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Yemekhane hizmet kalitesi ve durumsal faktörlerle birlikte ele alındığında, niyetin ve yemekhane hizmet kalitesinin de tabakta yemek bırakma kararını önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors influencing students' intention to reduce food waste in student cafeterias. A conceptual model based on the extended Theory of Planned Behavior has been developed in this regard. The model is supported by additional variables such as sustainable consumption knowledge, cafeteria service quality, and situational factors. The data collection process was conducted through a survey administered to 225 participants, and the obtained data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The research findings show that Perceived Behavioral Control has a significant impact on students' intention to reduce food waste in cafeterias. When considered alongside cafeteria service quality and situational factors, it was found that intention and cafeteria service quality significantly influence the decision to leave food on the plate.