Kahramanmaraş ekolojik koşullarında bazı kekik genotiplerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of some thyme genotypes in Kahramanmaraş ecological conditions
- Tez No: 955400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş merkez koşullarında bazı kekik genotiplerini (Origanum sp.) tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme 2020 yılında beş farklı kekik genotipi (Denizli 1, Denizli 2, Oğuz çeşidi, Origanum majarona ve Antalya genotipi) kullanılarak tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. İlk yıl tesis yılı olduğu için tüm gözlem ve ölçümler 2021 yılında alınmıştır. Çalışmada kekik genotipleri ile ilgili bitki boyu, yeşil herba verimi, drog herba oranı, drog herba verimi, yeşil yaprak oranı, taze sap oranı, drog yaprak oranı, drog yaprak verimi, drog sap oranı, drog yaprak/ sap oranı, uçucu yağ oranı, uçucu yağ verimi, protein oranı ve bitki besin elementleri (Cu, Ca, Mn, Zn, Fe, Mg, P, K ve N) incelenmiştir. Araştırmada elde edilen birinci biçim verilerine göre; bitki boyu 45.02-60.51 cm, yeşil herba verimi 717.33-1753.66 kg da-1, drog herba oranı %31.73-35.68, drog herba verimi 162.86-576.33 kg da-1, yeşil yaprak oranı %51.46-61.06, drog yaprak oranı %51.97-62.67, drog yaprak verimi 97.23-299.46 kg da-1, uçucu yağ oranı % 2.11-5.05, uçucu yağ verimi 3.43-24.87 l da-1, protein oranı % 8.71-11.52 olarak, ikinci biçim verilerinde bitki boyu 31.03-39.63 cm, yeşil herba verimi 441.10-1039.44 kg da-1, drog herba oranı %13.44-35.13, drog herba verimi 59.71-365.83 kg da-1, yeşil yaprak oranı %66.80-79.60, drog yaprak oranı %55.96-64.98, drog yaprak verimi 36.98-240.82 kg da-1, uçucu yağ oranı %1.73-3.58, uçucu yağ verimi 1.03-12.96 l da-1, protein oranı %6.87-13.56 olarak belirlenmiştir. Bitki besin elementlerine bakıldığında N % 1.39-1.84, K 17620-20430 mg kg-1, P 1502-1863.50 mg kg-1, Mg 2950.50-3465.50 mg kg-1, Fe 189.76-329.80 mg kg-1, Zn 9.73-16.94 mg kg-1, Mn 22.98-33.08 mg kg-1, Ca 11855-21720 mg kg-1, Cu 0.0158-0.0167 mg kg-1 olarak belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre yeşil herba, drog herba ve uçucu yağ verim bakımından Antalya genotipi öne çıkarken, uçucu yağ oranı bakımından Denizli 1 genotipi daha yüksek değerlere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kahramanmaraş central conditions to determine some agronomic and quality traits of some thyme oregano genotypes (Origanum sp.). The trial was established in 2020 using five different thyme oregano genotypes (Denizli 1, Denizli 2, Oğuz variety, Origanum majarona and Antalya genotype) according to the randomized block design with 3 replications. Since the first year was the establishment year, all observations and measurements were taken in 2021. In the study, plant height, green herb yield, drog herb ratio, drog herb yield, green leaf ratio, fresh stem ratio, drog leaf ratio, drog leaf yield, dry stem weight, drog leaf stalk ratio, essential oil ratio, essential oil yield, protein ratio and plant nutrient elements (Cu, Ca, Mn, Zn, Fe, Mg, P, K and N) values related to thyme oregano genotypes were examined. According to the first harvest data obtained in the research; plant height 45.02-60.51 cm, green herb yield as 717.33-1753.66 kg da-1, drog herb rate as 31.73-35.68%, drog herb yield 162.86-576.33 kg da-1, green leaf rate as 51.46-61.06%, drog leaf rate as 51.97-62.67%, drog leaf yield 97.23-299.46 kg da-1, essential oil contend as 2.11-5.05%, essential oil yield 3.43-24.87 l da-1, protein contend as 8.71-11.52%. In the second harvest data, plant height was determined as 31.03-39.63 cm, green herb yield as 441.10-1039.44 kg da-1, drog herb rate as 13.44-35.13%, drog herb yield as 59.71-365.83 kg da-1, green leaf rate as 66.80-79.60%, drog leaf rate as 55.96-64.98%, drog leaf yield as 36.98-240.82 kg da-1, essential oil contend as 1.73-3.58%, essential oil yield as 1.03-12.96 l da-1, protein contend as 6.87-13.56%. When plant nutritional elements were examined, N was determined as 1.39-1.84%, K 17620-20430 mg kg-1, P 1502-1863.50 mg kg-1, Mg 2950.50-3465.50 mg kg-1, Fe 189.76-329.80 mg kg-1, Zn 9.73-16.94 mg kg-1, Mn 22.98-33.08 mg kg-1, Ca 11855-21720 mg kg-1, Cu 0.0158-0.0167 mg kg-1. According to the study results, while the Antalya genotype stood out in terms of green herba, drug herba and essential oil yield, the Denizli 1 genotype had higher values in terms of essential oil content.