Aile hekimliğine başvuran erişkin bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile depresyona eğilim arasındaki ilişki
Association between health-promoting lifestyle behaviors and depression tendency in adults visiting family medicine
  1. Tez No: 955410
  2. Yazar: SELVİNAZ TABAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, aile hekimliğine başvuran erişkin bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile depresyona eğilimleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve kesitsel nitelikteki bu çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı, araştırma sırasında mevcut depresyon tanısı bulunmadığını belirten ve gönüllü katılım sağlayan, 18-65 yaş arası 442 birey dahil edilmiştir. Bilişsel yeti kısıtlılığı olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olmayan bireyler dışlanmıştır. Çalışmada, katılımcıların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve depresyona eğilim düzeylerini ölçmek için“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II)”ve“Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ-BB)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 18-65 yaş aralığında toplam 442 birey katılmış olup, katılımcıların %55,2'si (n=244) kadın, %44,8'i (n=198) erkektir ve ortanca yaşları 40'tır. Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II'nin ortanca puanı 126 (78-189) olup, alt boyutlar incelendiğinde en düşük puan fiziksel aktivite 14,5 (8-32), en yüksek puan ise manevi gelişim 26 (13-36) alt boyutunda elde edilmiştir. Vücut kitle indeksi ile SYBDÖ II toplam puanı arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between health-promoting lifestyle behaviors and the tendency toward depression among adult individuals presenting to primary care. Materials and Methods: This observational, cross-sectional study included 442 individuals aged 18–65 who were registered at the Güneşli Education Family Health Center, affiliated with the Family Medicine Clinic of the Istanbul Bağcılar Health Practice and Research Center, part of the University of Health Sciences. Participants were included if they had no current diagnosis of depression and voluntarily agreed to participate. Individuals with cognitive impairments or who declined participation were excluded. In the study, the“Sociodemographic Information Form”, the“Health-Promoting Lifestyle Profile II (HPLP II)”and the“Beck Depression Inventory for Primary Care (BDI-PC)”were used to assess participants' health-promoting lifestyle behaviors and levels of depression tendency. The obtained data were analyzed using the IBM SPSS 25 program. Results: A total of 442 individuals aged 18-65 participated in the study. The participants comprised 55.2% (n=244) women and 44.8% (n=198) men, with a median age of 40 years. The median HPLP II score was 126 (range: 78–189). Among the subscales, physical activity had the lowest median score (14.5; range: 8–32), while spiritual growth had the highest (26; range: 13–36). A statistically significant negative correlation was observed between body mass index and the total HPLP II score (p=0.001). Higher HPLP II scores were associated with higher education levels, higher income, non-smoking and non-drinking status, positive self-rated health, consistent efforts to maintain a healthy lifestyle, and receiving support from a family physician (p-values respectively: 0.001;