Cerrahi hemşirelerin ayrımcılık algısının bakım verici rollerine etkisi
The impact of surgical nurses' perceptions of discrimination on their caregiving roles
  1. Tez No: 955411
  2. Yazar: SEHER ALEYNA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZTÜRK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, cerrahi hemşirelerin ayrımcılık algısının bakım verici rollerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tasarımdaki bu araştırma İstanbul'da bir devlet hastanesinde çalışan 290 hemşire ile yapılmıştır. Veriler Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelerde Ayrımcılık Algısı Ölçeği (HAAÖ) ve Hemşirelerin Bakım Verici Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği (HBRTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS 26 ve AMOS 24 programları kullanılarak analiz edilmiştir. SPSS 26.0 programında tanımlayıcı istatistikler, ölçeklerin iç tutarlılığı için Cronbach Alpha katsayısı, ölçek değişkenleri ile demografik değişkenler arasında fark testleri (tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklem t testi), gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için Pos Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Ölçek değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Cerrahi hemşirelerin ayrımcılık algısının bakım verici rolüne ilişkin tutumu üzerine etkisinin belirlenmesinde AMOS 24 programından yararlanılmış ve Yapısal Eşitlik Modeli ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of surgical nurses' perceptions of discrimination on their caregiving roles. A cross-sectional descriptive study was conducted with 290 nurses working in a public hospital in Istanbul. Data were collected using the“Nurse Information Form”, the“Nurses' Perceptions of Discrimination Scale (NPDS)”and the“Attitude Scale for Nurses in Caregiving Roles (ASNCR)”. Descriptive statistics, Cronbach's alpha coefficient for internal consistency, and tests for differences between scale variables and demographic variables (one-way analysis of variance and independent sample t-tests) were analyzed using SPSS 26.0. The Post Hoc Tukey test was applied to identify group differences. Pearson's correlation coefficient was used to assess relationships between scale variables, and the AMOS 24 software was used for Structural Equation Modeling (SEM) to assess the effect of discrimination on nurses' caregiving attitudes.