İlk ve ortaöğretim öğrencilerinin sınav stresini atmak için yaptıkları ritüelistik uygulamalar
Ritualistic practices performed by primary and secondary school students to cope with exam stress
- Tez No: 955420
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında ilköğretim ve ortaöğretim kademesindeki öğrencilerin tabu, totem, fetiş, uğur ve ritüel kavramlarını bilip bilmedikleri, biliyorlarsa nereden ve ne zaman öğrendikleri; ne gibi durumlarda totem, ritüel yaptıkları, hangi durumlarda yanlarında fetiş nesnesi taşıdıkları sorulmuştur. Alınan cevaplar doğrultusunda öğrencilerin totem, tabu, ritüel, uğur ve fetiş kavramlarını kaç yaşında öğrendikleri ve içselleştirdikleri ortaya konulmuş ve sınav stresini yenmek, daha başarılı olmak veya daha kalıcı öğrenmeler sağlayabilmek için ne gibi inanışlara sahip oldukları öğrenilmiş, varsa fetiş nesnelerinin görselleri eklenmiştir. Bu tezde öğrencilerin özellikle eğitim hayatlarında ve sınav süreçlerinde psikolojik sınav baskısını ve stresi yönetebilmek, kendilerini daha başarılı hissedebilmek ve motivasyonlarını artırabilmek için ne tür tabu, uğur, fetiş nesnesi ve ritüellerden faydalandıkları öğrencilere sorulmuş ve alınan cevaplar folklorik bir bakış açısı ile sunulmuştur. Tez çalışması esnasında kişilerin esas ismine yer verilmemiş, kişisel olarak sadece eğitim gördüğü sınıf ve cinsiyet sorulmuştur. Öğrencilerden cevap alınırken yapılandırılmış soru formu kullanılmış ve çoklu dijital kanallarla (WhatsApp, Zoom, Google Meet) iletişim kurularak öğrencilere Google Formlar üzerinden hazırlanan dijital soru formları iletilmiştir. Bunların haricinde iki öğrenci ile de daha detaylı cevaplar alınmak üzere yüz yüze soru formu uygulanmıştır. Öğrencilerden isterlerse fetiş nesnelerinin fotoğraflarını tezde paylaşmak üzere gönderebilecekleri söylenmiş ve bu doğrultuda iletilen görsellere tezde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, students at the primary and secondary education levels were asked whether they know the concepts of taboo, totem, fetish, luck, and ritual; if they do, where and when they learned them; in what situations they perform totems and rituals; and under what circumstances they carry fetish objects with them. Based on the responses obtained, the study reveals the ages at which students learn and internalize these concepts. Furthermore, it examines the beliefs students hold to overcome exam stress, achieve greater academic success, or enhance long-term learning, and includes visual representations of their fetish objects when shared. The research focuses on understanding what kinds of taboos, lucky objects, fetish items, and rituals students rely on to manage psychological exam pressure, feel more confident in their academic abilities, and increase their motivation. The findings are presented from a folkloric perspective. During the study, participants' real names were not used; only their gender and school grade were recorded. Structured questionnaires were used to collect data. Students were reached through multiple digital platforms (WhatsApp, Zoom, Google Meet), and digital questionnaires were distributed via Google Forms. In addition, two students were interviewed face-to-face to obtain more in-depth responses. Students were also given the option to submit photographs of their fetish items for inclusion in the thesis, and such visuals were incorporated accordingly.