The relationship between vulnerable narcissism and fear of intimacy: The mediating role of frustration tolerance
Kırılgan narsisizm ve yakınlık korkusu arasındaki ilişki: Frustrasyon toleransının aracı rolü
- Tez No: 955422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kırılgan narsisizm, bireyin öz saygısında sürekli dalgalanmalar, onay ve tasdik için dış dünyaya bağımlılık ile karakterize edilir. Narsisizmin ilişkiler üzerindeki etkisini ilişkilerin farklı boyutlarıyla ele alan birçok teori ve klinik gözlem bulunmaktadır, ancak yakınlık korkusu ve özellikle frustrasyon toleransı ile ilişkisi konusunda yapılan deneysel çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, kırılgan narsisizm ile yakınlık korkusu arasındaki ilişkiyi ve frustrasyon toleransının aracılık rolünü incelemektir. Verileri toplamak için çevrimiçi anket kullanılmış olup çalışmaya 18-35 yaş aralığında toplam 305 katılımcı katılmıştır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Kırılgan Narsisizm Ölçeği (KNÖ), Yakınlık Korkusu Ölçeği (YKÖ) ve Engellenme Rahatsızlık Ölçeği (ERÖ) kullanılmıştır. Sonuçlar kırılgan narsisizm ile yakınlık korkusu arasında pozitif korelasyon olduğunu göstermiştir. Ayrıca, frustrasyon intoleransı ile kırılgan narsisizm ve yakınlık korkusu arasında da pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Regresyon analizleri sonucunda, kırılgan narsisizmin hem yakınlık korkusunu hem de frustrasyon toleransını anlamlı şekilde yordadığı; ayrıca, frustrasyon toleransının da yakınlık korkusu üzerinde yordayıcı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Sonuçlar, kırılgan narsisizm ile yakınlık korkusu arasındaki ilişkide frustrasyon toleransının aracılık rolünü desteklememiştir. Bu çalışmanın sonuçları kırılgan narsisizm, yakınlık korkusu ve frustrasyon toleransı arasındaki ilişkiye ve frustrasyon toleransının aracılık rolüne dair ön bulgular sağlamış, bu bulgular mevcut literatürle ilgili olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vulnerable narcissism involves the disturbance of self-esteem and dependence on the outside world for approval and affirmation. There are many theories and clinical observations about the influence of narcissism on relationships from different perspectives, but there has been limited empirical research on fear of intimacy and especially its association with frustration tolerance. The purpose of this study is to examine the relationship between vulnerable narcissism and fear of intimacy, and the mediating role of frustration tolerance. An online survey was used to collect data. Total number of 305 participants between ages of 18 to 35 were included in the study. The instruments used in the study were Demographic Information Form, the Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS), Fear of Intimacy Scale (FIS), and the Frustration Discomfort Scale (FDS). The results showed positive correlations of vulnerable narcissism with fear of intimacy. Also, positive correlations of frustration intolerance with vulnerable narcissism and fear of intimacy were found. The result of regression analyses showed that vulnerable narcissism predicts both fear of intimacy and frustration tolerance while frustration tolerance also predicts fear of intimacy. The results did not support the mediating role of frustration tolerance for the relationship between vulnerable narcissism and fear of intimacy. The results of this study provide preliminary findings and were discussed about the existing literature on the relationship between vulnerable narcissism, fear of intimacy and frustration tolerance and the mediating role of frustration tolerance.